HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Takvim Yaprağından

08.06.2001 00:00:00
Saray mı kervansaray mı?

İbrahim b. Ethem Belh şehrinin sultanı bir saraylı idi. Emrine her gün 400 koyun kesilirdi. Bir gün bir kervancının sarayının bahçesine girdiğini gördü. Ve aralarında şöyle bir diyalog geçti:

- "Nereden gelip nereye gidiyorsun?"

- "Yolcuyum, buraya konmaya geldim."

- "Ne tuhaf şeyler söylersin be adam! Burası kervansaray değil, saraydır saray."

- "Bu saray senin mi?"

- "Elbette, benim mülküm."

- "Peki senden evvel kimindi?"

- "Babamın, dedemin..."

- "Hani onlar, şimdi neredeler?"

- "Onlar öldüler."

- "Ya İbrahim! Dedim ya burası saray değil bir kervansaraydır. Baksana herkes gelip göçmektedir. Sen de kondun ve nasıl olsa bir gün göçeceksin. Şimdi müsaade et ben de konayım şuraya."

HZ. ALİ'NİN (KV) VASİYETİ

- "Takva sahibi olunuz. Öksüzleri koruyup, zayıfları gözetiniz. Allah'ın kitabına uyunuz. Namazlarınızı zamanında kılıp, zekatlarınızı yerli yerine veriniz. Günahlarınıza tevbe edip, kindar olmayınız. Sözlerinizde durup, komşularınıza iyi muamele ediniz."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.