HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Takvim Yaprağından

07.09.2001 00:00:00
Hayatı ibadet mantığıyla yaşamalı

Üç aylar ile birlikte önce kendimizi bir muhasebeye çekmeli, tevbe-istiğfar etmeliyiz. Hayatımıza yeni bir düzen getirmeli, tam bir ibadet mantığıyla yaşamalıyız. Günlük namazımızı mutlaka kılmalıyız. Kılmayanlar hemen başlamalı, arada bir kılanlar hiç kaçırmadan devamlı kılmalı, devamlı kılanlar nafile namazlara da başlamalı, kaza namazı olanlar da kazalarını eda etmelidir.

Recep ve Şaban ayında Pazartesi ve Perşembe günleri ciddi bir mazeretimiz yoksa oruç tutmalı ve Ramazan orucuna hazırlanmalıyız. Kur'an okumalı, bilmiyorsak mutlaka öğrenmeli, her müslümana gerekli olan itikadi, ameli ve ahlaki bilgileri mutlaka öğrenmeliyiz. Yeni dostlar, arkadaşlar edinmeli, fazıl ve kamil insanları ziyaret etmeli, hayır dualarını almalıyız. Sıla-i rahim yapmalı, hastaları ziyaret etmeli, anne ve babalarımıza, büyüklerimize saygı ve hürmette kusur etmemeliyiz.

Her fırsatta Cenab-ı Hakk'ı tefekkür edip O'nu çokça zikretmeli, Allah'ı zikir ile kalblerimizi cilalamalıyız. Ayrıca bu aylarda hayır ve hasenata yönelmeliyiz.

RESULULLAH SEVGİSİ

Allahu Teala şöyle buyurdu:

-"De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, kabileniz, elinize geçirdiğiniz mallar, kesada uğramasından korka geldiğiniz ticaret ve hoşunuza gitmekte olan meskenler size Allah'tan, O'nun Peygamberinden ve O'nun yolundaki cihaddan daha sevgili ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleye durun." (Tevbe: 24) Resul-i Ekrem de şöyle buyurdu:

- "Kul iman etmiş olmaz, ta ki ben ona ehlinden, malından ve bütün insanlardan (bir rivayette de) kendi nefsinden daha sevimli olmadıkça."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.