HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Tarihi mitingin ufkunda

24.05.2001 00:00:00
"Ermeni Soykırımı İddialarını Red ve Ulusal Bağımsızlık Mitingi"nin yankıları daha çok konuşulacak. Miting yalnız manevi şahsıyla değil; aynı zamanda tarihi süreç içindeki rolüyle de konuşulacak.

Mitingi anlatanlar değişik isimler kullanıyor; kimine göre İstanbul'da yapılan miting bir "Bayrak Mitingi"ydi; Abide-i Hürriyet meydanında toplanan 300 bin insan, elindeki bayraklarla uçsuz bucaksız bir gelincik manzarasını andırıyordu. 7'den 70'e bu aziz milletin evlatları ellerindeki ayyıldızlı Türk bayraklarını dalgalandırıyorlardı. Gönüllerin ritmine göre dalgalanıyordu; akıllarının istikametinde dalgalanıyordu bayraklar.

"Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak" diye sessizce haykırıyorlardı.

Kimine göre bir "Bağımsızlık Mitingi"ydi.

Ülkemiz her geçen gün bağımlı hale gelmekte, getirilmektedir. Fiili bağımsızlıktan daha acı olan ise; insanların ruh dünyalarında, fikir dünyalarında, ideal ve düşünce ufuklarında bağımlı hale gelmeleridir. Globalleşmenin uyutucu, uyuşturucu havasını teneffüs edenler, bağımsızlık düşüncesinden adım adım uzaklaşmakta. Batı dünyasının, emperyalist emellerini gerçekleştirmek için, kendi kültürünü, dışındaki ülkelere transfer etme eylemi olan globalleşme, maalesef ama maalesef, ülke insanımızı işgale doğru gitmektedir. Bunu bir adım ilerisi ise ülkemizin fiili işgali olacak ki, bu tehlikeye karşı yüzbinler "bu vatan bizimdir, bizim kalacak" şeklinde haykırmıştır.

Kimine göre bir "Çağlayan Mitingi"ydi, insanlar çağlamıştı. Bedbin olanlar, ümitsizliğe kapılanlar; bu millete, devlete, bayrağa, sancağa hizmet edecek Prof. Dr. Haydar Baş Bey'i görmüşlerdi. Onun etrafında kenetlenen milleti görmüşlerdi, millet, kendi kendi ile tanışma fırsatı bulmuştu. Çağlayan Meydanında toplanan 300 bin insan adeta çağlamıştı.

Kimine göre bir "Milli Şahlanış Mitingi"ydi bu. Atatürk tarafından başlatılan Kuvayı Milliye hareketinin günümüzdeki izdüşümüydü bu. Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız tarafından yakılan yenide Kuvayı Milliye meşalesinin elden ele gönülden gönüle yayılmasıydı.

Miting hakkında söylenecek daha nice güzellikler mevcut. Mitingin kıymetini ise, daha çok tarihi yazanlar takdir edeceklerdir.

Haydi rastgele.
 
Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.