HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 07 TEMMUZ 2022, PERŞEMBE

Tezkere tamam gibi

22.02.2003 00:00:00
Hükümet ile ABD arasında süren Irak pazarlığı sona doğru yaklaştı. Hükümetin, ABD askerlerinin Türkiye'ye girişine izin veren ikinci tezkereyi hafta başında Meclis'ten geçirmesi bekleniyor. ABD ile hükümet arasında sürdürülen tezkere pazarlığının, taahhütlerin yazılı bir metin ile belgelendirilmesi noktasında tıkandığı görüntüsü verilmesine karşın, perde arkasında işin bitirildiğine dair önemli ipuçları var. Önceki gün AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ABD askerinin ülkeye girişine onay verecek olan ikinci tezkerenin hafta başında kabul edilebileceğini belirtirken, Başbakan Abdullah Gül de dün yaptığı açıklamada, ABD ile herhangi bir anlaşmazlığın kalmadığına ve tezkerenin haftaya kabul edilebileceğine dair önemli ipuçları verdi.

Pearson anlaşmanın

sinyallerini verdi

ABD Büyükelçisi Robert Pearson, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile dün yaptığı görüşmede Türk tarafının anlaşmazlık noktalarına yönelik açılımlar sağlandığını belirterek, anlaşmazlıkların giderildiğine dair sinyal verdi. Açılımların taviz olarak algılanmaması gerektiğini belirten diplomatik kaynaklar, ABD'nin bu konularda yazılı bir taahhütte bulunmasının önemine "Başkan Bush'un sözü de değerli, ancak imza bizim için esas" sözleriyle ortaya koyuyor. Pearson'ın, anlaşma noktalarını kendi makamlarına iletmesinin ardından gün içinde Washington'dan bir karar gelebileceği ifade ediliyor.

Erdoğan: Tezkere bu

hafta Meclis'e gelir

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, muhtemel Irak operasyonuyla ilgili olarak ABD askerlerinin Türkiye'ye girişini temin eden tezkerenin önümüzdeki hafta Meclis'e gelebileceğini söyledi. Türkiye'de yabancı asker bulundurma ve Türk askerlerinin yurtdışına gönderilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresinin önümüzdeki hafta TBMM'ye getirilebileceğini belirten Erdoğan, ancak kabul edilip edilmeyeceğini bilemeyeceğini ifade etti. Erdoğan, bu konuda grup kararı almayacaklarını, parlamentoya ipotek koyamayacaklarını bildirdi.

Türkiye'nin, TBMM'de Başbakanlık tarafından üs ve limanların modernizasyonuna ilişkin sunulan tezkereyi onaylayarak bir adım attığını, hep özveride bulunduğunu ve bunu geçmişten bugüne gelen stratejik ortaklık çerçevesinde yaptığını kaydeden Erdoğan, Başbakan Abdullah Gül'ün, bu özveriye karşılık ABD'den de adım atması istemine ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'in, "yapacağımız başka bir şey yok" cevabını verdiğini söyledi. "Önümüzdeki hafta salı, çarşamba, perşembe mi olur bilemem. Hükümet hangi gün getirir bilemem" diyen Erdoğan, birinci tezkere ile ikinci tezkerenin çok farklı olduğunu söyledi.

Gül'ün tek sıkıntısı kaldı: Halkı inandırmak

Başbakan Abdullah Gül'ün, ABD Kongresi Temsilciler Meclisi üyelerini kabulünde heyete, "Körfez Savaşı'nda büyük zarar gördük. Ortada böyle bir tablo varken, gerek milletvekillerini gerek halkı inandırmakta zorluk çekiyoruz'' dediği kaydedildi.

Gül, ABD Kongresi Temsilciler Meclisi'nin 6 üyesinden oluşan, Joel Hefley başkanlığındaki heyet ile yaptığı görüşmede, ABD ile Irak sorununun çözümü konusunda işbirliği yapmaya çalıştıklarını, ancak Türkiye'nin bazı hassasiyetleri bulunduğunu söyledi. "Körfez Savaşı'nda büyük zarar gördük. Ortada böyle bir tablo varken, gerek milletvekillerini gerek halkı inandırmakta zorluk çekiyoruz'' diyen Başbakan Gül'ün, "Bizler de sizler gibi halka hesap vermek zorundayız'' ifadesini kullandığı belirtildi.

Başbakan Gül'ün, Türkiye'nin hassasiyetleri ve kaygılarının mutlaka giderilmesi gerektiğini de ilettiği ve Türkiye'nin bir yandan ekonomik ve siyasi reformlar yaparken bir de Irak krizi ile uğraşmak zorunda kaldığını söylediği bildirildi. Heyetin de Gül'e, ABD ile Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesine önem verdiklerini belirttikleri öğrenildi.

"ABD ilişkilerimiz çok derin"

Başbakan Abdullah Gül, Türkiye ile ABD arasıdaki görüşmelerin "dostane, karşılıklı güven ve birbirlerinin kaygılarını anlayan bir çerçeve içerisinde devam ettiğini'' söyledi.

Özel uçak "ATA'' ile saat 12.20'de İstanbul'a gelen Başbakan Gül, Atatürk Havalimanı'nda İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ve diğer ilgililer tarafından karşılandı. Gül ile birlikte Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da İstanbul'a geldi. Başbakan Gül, havalimanında gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, şunları söyledi:

"Biliyorum merak ediyorsunuz. Türkiye ile ABD arasındaki görüşmeler dostane, karşılıklı güven içerisinde ve karşılıklı birbirlerinin kaygılarını anlayan bir çerçevede devam etmektedir.

Türk-Amerikan ilişkileri şüphesiz ki çok önemlidir. Çok derindir. O açıdan karşılıklı bir anlayış vardır. Bu çerçeve içerisinde görüşmeler devam etmektedir.''

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

22.02.2002, 22.02.2001, 22.02.2000, 22.02.1999, 22.02.1998, 22.02.1997, 22.02.1996, 22.02.1995, 22.02.1994, 22.02.1993, 22.02.1992, 22.02.1991, 22.02.1990, 22.02.1989, 22.02.1988, 22.02.1987, 22.02.1986, 22.02.1985, 22.02.1984


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.