HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

TSK'yı karıştırmayın

26.06.2001 00:00:00
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, günlük siyasi tartışmaların her zaman dışında kalmaya özen gösterdiği, yasal sınırlar içinde hareket eden bütün kişi, kurum ve kuruluşlara eşit mesafede olduğu belirtilerek, "Bu nedenle, bir siyasi partinin laik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline gelmesi sonucu kapatılmasını, Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişkilendirmek, hem yüce mahkemeye hem de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yapılabilecek en büyük haksızlık ve saygısızlık olarak değerlendirilmektedir" denildi.

Yazılı açıklamada, son günlerde, bazı basın ve yayın organlarında "bir siyasi partinin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılması ve bazı yeni siyasi oluşum sahiplerinin Türk Silahlı Kuvvetleri ile temas ederek güvence verdikleri, onay aldıkları gibi gerçek dışı haber ve yorumlara" yer verildiğinin görüldüğü ifade edildi.

TSK'yı Genelkurmay Başkanlığı temsil eder

Açıklamada, şöyle devam edildi:

"Daha önce de birçok kez açıklandığı üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nin resmi görüşleri ancak ve sadece bizzat Genelkurmay Başkanı veya yetki verdiği makamlar tarafından bir kuşkuya yer vermeyecek şekilde açıkça kamuoyuna duyurulmaktadır. Bunun dışında hangi statüde ve hangi ortamda olurlarsa olsunlar görüş beyan edenlerin, bu düşüncelerinin şahsi düşünce ve yorumları olduğu ve hiçbir şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri'ni bağlamayacağı ve bu tür beyanlardan yola çıkılarak yapılan yorumların gerçeği yansıtmayacağı bir kez daha kamuoyuna saygı ile duyurulur."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.