HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Türkiye'deki durum

13.08.2001 00:00:00
Türkiye'de konuyla ilgili olarak 1984 yılında çıkarılan "TBMM Üyeliği ile Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanun", milletvekillerinin mesleklerini sürdürmelerini ve ikinci bir iş yapmalarını bazı kısıtlamalarla serbest bırakıyor.

Yasa, milletvekillerinin devlet ve kamu tüzel kişiliği ile bunlara bağlı teşebbüs ve ortaklıklarda, kamu yararına çalışan dernek ve vakıflarların yönetim ve denetim kurumlarında görev almasını yasaklıyor. Ayrıca, milletvekilleri, devletin maddi çıkarlarıyla ilgili davalarda devlet aleyhine vekil olamıyorlar, yabancı bir devletve milletlerarası bir kuruluş tarafından verilen idari ve siyasi görevi, TBMM kararı olmadan kabul edemiyorlar.

DSP Kütahya Milletvekili Emin Karaa, Bursa Milletvekili Ali Arabacı, Hatay Milletvekili Namık Kemal Atahan ve İstanbul Milletvekili Necdet Saruhan tarafından Mayıs ayında TBMM Başkanlığı'nasunulan yasa önerisi, bu yasada değişiklik öngörüyor.

Değişiklik önerisine göre, milletvekilleri, "Telif hakları hariç, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev yüklenemeyecekler; sigorta prodüktörlüğü, tacirlik, esnaflık ve serbest meslek faaliyetlerinde bulunmayacaklar. Milletvekilleri ayrıca ivazlı veya ivazsız iş takipçiliği, komisyonculuk, müşavirlik yapamayacaklar, milletvekilliği unvanlarını bu işlerde kullanamayacaklar."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.