HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Yeteneklerimizi kullanalım

21.10.2003 00:00:00
Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı Sivas Temsilciliği (TEGV) tarafından Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "Anne-Baba-Çocuk İletişimi ve Çocuk Yetiştirme Sanatı" konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Battal, çocuk gelişiminde güven duygusunun önemli olduğunu söyledi.

Aşırı gitmeyin

Çocuğun güven duygusu almadığında diğer duygularının da gelişmediğini belirten Prof. Dr. Battal, "Çocuk yetiştirmede hiçbir zaman aşırıya kaçmayalım. Çocuğun yapacağı işleri biz yaparsak, güven duygusu gelişmez. Yapılan bu hareketler çocuğun liderlik duygusuna, cesaretine engel olacaktır. Baskı uygularsak, çocuğun üzerine gidersek, güvensizlik artar. Yapılması gereken çocuğumuzun eğitiminde nerede duracağımızı bilmek. Her çocuğa aynı eğitim reçetesi verilmez." Çocuk eğitiminde 3 temel kuralın sevgi, ilgi ve sabır olduğunu kaydeden Prof. Dr. Battal, konuşmasına şöyle devam etti:

Sevginizi gösterin

"Çocuklarınızı mutlaka sevin, sevginizi saklamayın. Çocuklarımızıeğitmeden kendimizi eğiteceğiz. Onlarla ilgilenmek zorundayız. Her insanın içinde takdir edilme duygusu vardır. Takdir edin, rehberlik edin, teşvik edin. Hedefe ulaştığı zaman bir üst hedefi gösterin. Anne ve babalar olarak dinlemeyi bilin. Çocuk eğitiminin en önemli tılsımlarından biri de ilgidir." Okul başarısının hayat başarısı olmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Battal, "Her çocuğun potansiyeli vardır. Çocukları yarış atı gibi karşılaştırıyoruz. Dünyanın en büyük israfı kullanılmayan yeteneklerdir, çocuklarınızı kendisiyle yabancılaşmadan yeteneklerine göre yönlendirin. Kendinize göre analiz etmeyin, yeteneğine göre kanalize edin. Ne olursa olsun ona ben senin yanındayım, demesini bilin" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.