HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

500 yıllık han yok olmaktan kurtarıldı

18.10.2003 00:00:00
Gaziantepli işadamı ve Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa Geylani, 8 yıl önce tahrip olan ve yıkılmaya yüz tutan tarihi Millet Hanı'nı satın alarak, mayıs 2001 yılında restorasyonuna başladı. Gaziantep Müze Müdürlüğü nezaretinde yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda, tarihi han yeniden eski ihtişamına kavuşmuş oldu. Eski Gümrük Caddesi üzerinde ve Gaziantep Kalesi'ne yakın bir noktada bulunup bin 560 metrekare kapalı alanı bulunan tarihi Millet Hanı'nda, 70 işyeri, restoran ve kafeterya bulunuyor.

Millet Hanı'nın restorasyonunu yaptıran işadamı Mustafa Geylani, şunları anlattı:

"Millet Hanı, uzun süre bakımsız kaldığı için yıkılmaya yüz tutmuştu. Bu tarihi mekanın, satıldığını duyduğum zaman, almayı düşündüm. Sonuçta, Gaziantep tarihi ve kültürü açısından son derece önemli olan bu mekanı, restore ettirmek ve genç kuşaklara kazandırmak amacıyla satın aldım.

Bu tarihi binayı satın alırken hiçbir zaman ticari amacım olmadı. Yıktırmayı değil, aslına uygun olarak restore ettirmeyi düşündüm. Sonuçta bunu başardığım için mutluyum."

Kurtarılmayı bekleyen pekçok eser var

Gaziantep Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Doğan ise tarihi mekanların bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle zamana yenik düşüp yok olup gittiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Bir çok kentte olduğu gibi, Gaziantep'te de Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin çok önemli eserleri yer alıyor. Ancak, bu eserler, restore edilemediği için zamana yenik düşüp yok oluyor. Örneğin, ilimizde 600'ün üzerinde tarihi Antepevi, han, hamam, bedesten yer alıyor.

Bu tarihi mekanların büyük çoğunluğu boş olarak duruyor ve restorasyon etmek için gerekli olan para bulunamıyor. Bu tarihi mekanların korunması için özel sektöre ihtiyaç var. Bu mekanlar, tarihi özellikleri korunarak restore edilebilir ve ekonomik getirisi olan mekanlar olarak kullanılabilir.

Millet Hanı, bu anlamda çok önemli bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi mekanların korunması ve genç kuşaklara aktarılması için tüm işadamlarımıza çağrıda bulunuyoruz ve diyoruz ki gelin, bu tarihi mekanları restore edip, yok olmaktan kurtaralım. Tarihi mekanları, restore etmek üzere satın alan işadamlarımız, bu binaları çok rahatlıkla otel, restoran, işyeri, satış merkezi olarak kullanabilirler."

Lala Mustafa Paşa hatırası

Gaziantep'in en önemli hanları arasında yer alan Millet Hanı, Osmanlı sadrazamlarından Lala Mustafa Paşa tarafından 1571 yılında yaptırıldı. İlk yapıldığı dönemlerde kervansaray olarak kullanılan tarihi bina, İpek Yolu üzerinde bulunduğu için tüccarlar tarafından büyük ilgi gördü ve Gaziantep'in o dönemlerde de canlı ticaret merkezikonumunda olduğunu göstermesi bakımından da ayrı önem taşıyor.

İlk ismi Aziziye

İlk yapıldığı yıllarda ismi "Aziziye" olan tarihi mekanın ismi, 1933 yılında Millet Hanı olarak değiştirildi. Osmanlı döneminde kervansaray olarak kullanılan Millet Hanı, daha sonraki dönemlerde değişik alanlarda hizmet verdi. Değişik meslek gruplarına da ev sahipliği yapan tarihi Millet Hanı'nda, Kurtuluş Savaşı sırasında mermi imalatı yapıldı. Millet Hanı, 1933 yılında Gaziantep'i ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk'e hediye edildi. En son, Gaziantep'e özgü el sanatları arasında çok önemli bir yere sahip olan çok sayıda bakırcı esnafına ev sahipliği yapan Millet Hanı, restore edilerek bugünkü halini aldı.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.