HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

AB, Amerikan sigara devlerine dava açtı

08.08.2001 00:00:00
New York Federal Mahkemesi yargıcının üç hafta önce teknik eksikleri ileri sürerek reddettiği davadan sonra konuşan AB Bütçe Komiseri Michaele Schreyer, son alınan kararda herşeye rağmen, davayı devam ettirme konusunda kendilerine cesaret verecek bazı olumlu yanlarolduğunu söyledi.

AB'nin geçen Kasım ayında açtığı davada, dünyanın en büyük sigara üreticisi şirketleri arasında bulunan Philip Morris ve RJ Reynolds'un sigara kaçakçılığına karıştığı ve bu yolla kara para aklayarak, AB üyesi 15 ülkenin milyarlarca dolar mali kayba uğramasına yol açtıkları iddia edilmişti.

Federal mahkeme yargıcı Nicholas Garaufis, 17 Temmuz'da açıkladığı kararında, davanın, AB ülkelerinin bütçesine doğrudan zarar verdiğinin kanıtlanamaması nedeniyle kabul edilmediğini söylemiş ancak, iki şirketin sigara kaçakçılığına karışıp karışmadığı konusunda açıklama yapmamıştı.

Philip Morris ile RJ Reynolds ise, AB'nin iddialarını reddediyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.