HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

AIHM'e boyun eğmeyiz

24.05.2001 00:00:00
KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusunda gelinen aşamada Türk tarafının geri adım atmasının söz konusu olmadığını vurguladı.

Denktaş, Bayrak Televizyonu'nda (BRT) dün akşam yayımlanan "AKİS"programında, Kıbrıs konusunda yaşanan son gelişmelere değinerek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye aleyhinde aldığı son kararın siyasi bir karar olduğunu söyledi.

Kıbrıs meselesinin mahkeme kararları ile halledilemeyeceğinin altını çizen Denktaş, meselenin adadaki iki taraf arasında var olan gerçekler dikkate alınarak çözümlenebileceğini belirtti.

Denktaş, Kıbrıs konusunda, Eylül ayına kadar bir ilerleme beklenmediğini ifade ederek, "Yine diplomatik oyunlar oynanmak isteniyor. Biz artık diplomatik oyunlar oynanmasını istemiyoruz. Gerçeklerin kabul edilmesini istiyoruz. De Gaulle'ün söylediği gibi, birleşme olabilmesi için önce mevcut ayrılığın kabul edilmesini istiyoruz" dedi.

Barış ve istikrar isteyen herkesin gerçekleri ters yüz ederek bir yere gidilemeyeceğini anlaması gerektiğini ifade eden Denktaş, "Ayrılığı kabul etmeden tarafları zorla birleştirip yeni bir İsrail-Filistin savaşına sürüklemenin bir manası var mı?" diye konuştu.

AB sıkıntıya girdi

Cumhurbaşkanı Denktaş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Avrupa Birliği'ne yaptığı son uyarıda, Kıbrıs meselesinde iki yol bulunduğuna işaret ettiğini, bu yolun birinin AB yolu, diğerinin de BM çerçevesinde yürütülen girişimler olduğunu belirterek, bunun çok önemli olduğunu söyledi.

Denktaş, AB'nin Rum kesiminin AB'ye üyeliği konusunda tavrının ne olacağının bu aşamada belli olmadığını ifade ederek, bu zaman içerisinde kendilerinin mücadele gömleğini giymesi

gerektiğini belirtti.

Kıbrıs konusunda AB'de büyük rahatsızlıklar bulunduğuna ve tartışmaların başladığına işaret eden Denktaş, AB'nin, yaptığı büyük yanlış sonrasında bugün sıkıntıya girdiğini söyledi.

Denktaş'tan UHH'ne destek

Denktaş, KKTC'de yeni kurulan Ulusal Halk Hareketi (UHH) adlı kuruluş ile ilgili bazı çevrelerden gösterilen tepkilere de değinerek, UHH'nin büyük bir boşluğu doldurduğunu söyledi.

Bu hareketin yozlaştırılmaması dileğinde bulunan Denktaş, UHH'nin,''sessiz toplumun sesi olacağını" kaydetti.

Denktaş, ülkede yaşanan sorunlarda herkesin sorumluluğu olduğuna işaret ederek gelinen aşamada parti içi demokrasinin işlemediğini, partilerin doğru dürüst çalışmadığını belirtti. Rauf Denktaş, "Sistem değişmelidir. Yol yanlıştır, çalışmalar verimli olmuyor" diye konuştu.

Koalisyon hükümetini de eleştiren Denktaş, "ortada bir hükümet olduğunu söylemenin mümkün olmadığını" ifade etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.