HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Almanya'da ırkcı tehlike

01.08.2001 00:00:00
Alman Anayasayı Koruma Dairesi BaşkanıHeinz Fromm, neo-Naziler arasındaki örgütlenmenin daha fazla yayılmadığını, ancak şiddet yanlısı aşırı sağcıların sayısının artmakta olduğunu söyledi.

Fromm, Berlin'de yayınlanan Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, geçen yıl ülke çapında sayıları 9700'e ulaşan şiddet yanlısı neo-Nazilerin sayısının bu yıl 10 bini aşmasının beklendiğini belirtti.

Yasaklanması gündeme gelen aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokratik Partisi'nin (NPD), geçen yıl azalttığı gösteri ve yürüyüşlerini de bu yılın ilk yarısında yeniden artırdığına dikkati çeken Fromm, NPD'nin, yılbaşından bu yana toplam 40 gösteri ve yürüyüş yaptığını kaydetti.

Şiddet yanlısı aşırı sağcıların ülkedeki demokrasi için değil, ancak insanlar, özellikle de yabancılar için tehdit oluşturduğunu vurgulayan Fromm, ırkçı ideolojinin özellikle gençler üzerinde hala büyük etkisi olduğunu belirtti.

Aşırı sağcıların internetteki faaliyetlerini de izlemeye devam ettiklerini söyleyen Fromm, aşırı sağcı web sayfalarının sayısının 1000'i aştığını açıkladı.

Fromm ayrıca, NPD'ye karşı geniş çaplı deliller bulunduğu için, Federal Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanacağından da emin olduğunu ifade etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.