HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Atatürk ile söyleşi

12.06.2021 00:00:00
'Atatürk ile söyleşi' seslendirme dosyası:

Uzunca bir zamandır ulu önder hayatta olsa onun bugünkü dünya ve Türkiye'de yaşananlarla alakalı düşüncelerini alsam diye bir hayalim vardı. Bugün fırsat doğdu. Haydi başlayalım dostlar... 

"Çok mutluyum Paşam bana bu imkanı verdiğiniz için, çok teşekkür ediyorum."   "Rica ederim çocuk ne zamandır bekliyordum. Bu kadar büyük sorunlar sıkıntılar ve ihanet varken kim ne zaman kapımı çalacak diye hep gözüm yollardaydı. Asıl ben teşekkür ederim içinden çıkılmaz sorunların çözümünü nerede bulabileceğinizi fark etmiş olmanız inan ki benim için de bir mutluluk, milletimiz için de bir umut kaynağı oldu..." 

"Paşam yaşananları görüyorsunuz hem Türkiye hem dünya vaziyeti hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum." 

"Bak çocuk biz senin dedelerin ile birlikte bu Cumhuriyeti kurarken milletimiz üzerinde oynanan oyunları görüyorduk. İçeriden ve dışarıdan gelecek olan tehditleri bertaraf etmenin tek bir yolu vardı, o da ortak akıl. Bugün sizin kuşak buna devlet aklı diyor. Ben şahsen bu ifadeye bazen kızıyor bazen de gülüyorum. Yahu bire cahil. Devletin aklı olur mu? Devletin millet tarafından sağlıklı, doğru düzenli olarak yönetilebilmesi için ortaya koymuş olduğu, tekrar ediyorum milleti tarafından yani milletin oluşturduğu 1000 yıllardır süregelen örf, adet, gelenek ve kurallar manzumesidir. Eğer birileri kalkıp bu kurallar manzumesinin bir tarafından çekiştirir onu bozmaya, onu yok etmeye ya da onu değiştirmeye başka milletlerin başka devletlerin kurallarını bu millete dayatmaya veya o kurallarla bu milleti idare etmeye kalkarsa önce millet bozulur sonra da devlet yıkılır. 

Boş boş bakıyorsun, anladın mı sen söylediklerimi? Anlat bakayım ne anladın." 

"Vallahi paşam millet bozulur, devlet yıkılır dediniz. Ve bunun sebebi olarak da devletin örf, adet geleneklerinden kaynaklanan temel kaidelerinin bozulması veya değiştirilmesini gösterdiniz. Ben orada bittim Paşam. Aman ya Rabbi biz neleri değiştirdik öyle. Şimdi siz hatırlatınca hatırladım biz bu millete çok büyük kötülükler ettik desene." 

"Bak çocuk ben size söylemiştim, devleti idare etsin diye Meclis'e getirdiğiniz insanların soyuna sopuna, cibilliyetine, nereden geldiklerine, millet ve devlet ile alakalı ne düşündüklerine iyi bakın, iyi araştırın. Sonra çok pişman olursunuz. İçeriden ve dışarıdan bir işbirlikçi Türk milletini ortadan kaldırmak ve bertaraf etmek için hazırda bekliyor! Yanlış anlama çocuk, o bugün ortaya çıkmadı. Çanakkale'de onlar vardı, Kurtuluş Savaşımızı da onlara karşı yaptık. Biz bütün mücadelelerimi... Her neyse çocuk yoruldum bu haftalık bu kadar yeter bir soru da ben sana sorayım; demokratik, laik, hukuk sistemi olan Cumhuriyet yönetim şeklini Başkanlık sistemine geçerek Türk devletinin 100 yıllık kazanımlarını harcadınız. Sahi bunu neden yaptınız? Yahu sizin aklınız yok mu? Bu millet kendi kendini yönetemeyecek kadar cahil mi? Biz güvendik, bu millete verdik siz hangi akılla milletten alıp eskiden olduğu gibi tek adama verdiniz. Bir adam 80 milyon insandan daha akıllı, daha becerikli olabilir mi, siz orada kaybettiniz! Hani gençler diyor ya büyük kaybettiniz, hem de çok büyük. Bugünlük bu kadar yeter. Haftaya yine gel. Beni hatırlat bu millete, unutmasınlar vefasızlığın âlemi yok." 

"Paşam, Haydar Baş ve onun öğrencileri 'Atatürk vatandır' diyorlar, ne dersiniz?" "Doğru söylüyorlar derim, gözlerinden öpüyorum..."

 
İzzet Yaşar / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.