HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

BABALARIMIZI UNUTMAYALIM

16.06.2001 00:00:00
Hep annelerimizedir yalvarmamız, nazımız, sığınmamız. Çiçekse onlaradır, şiirse onlara. Nasıl doğana kadar ona yük olduysak, yaşarken de yük oluruz.

Bir de babamız vardır bizim. Biz dahil, annemizin yani topyekün ailemizin derdini dertlenen, yükünü çeken çilekeş babamız. Anneler günü dört gözle beklenir de, babalar günü biraz buruk geçer sanki. Ama onlar bundan şikayet etmezler. Onlar hayatımızın gizli kahramanlarıdır ve öyle kalmaya da devam edeceklerdir.

Hiç kuşkusuz, hepimiz babalarımıza çok şey borçluyuz. Anneler, her zaman bize yakın, yanımızda olurken, sevgilerini çok farklı biçimde gösteren babalarımız, hayatımıza kol kanat geren; neşemizin, üzüntümüzün sessiz tanıklarıdır adeta... Onlar severler, ama bambaşka, farklı severler çocuklarını...

Bu pazar, hayatımızın belki de en önemli insanının, babalarımızın günü... Anneler gününün ardından, babalarımıza ayrılan özel gün.

Babalar Günü'nün öyle "Anneler Günü" gibi belli bir tarihçesi veya hikayesi de yok. "Annelerin Günü var. Peki neden babaların da bir günü olmasın?" diye düşünen bir dünyalı, Haziran ayının 3. Pazar gününün babalara ayrılmasını önermiş ve o gün bugündür Babalar Günü de kutlanır olmuş.

Gel zaman git zaman, dünyanın dört bir yanında gelenekselleşen bu özel günde, çocuklar en güzel armağanlarını, yani sevgilerini yıllardır sunuyorlar babalarına...

NE SÖYLENSE AZ

Ünlü yazar Honore De Balzac, bundan yıllar önce "Bir baba, kendi mutluluğundan çok, çocuklarının mutluluğu ile mutlu olur" demiş. Gerçekten de Balzac'ın bu sözlerinden, babalığın erdemini anlamak mümkün... İşte babalar için söylenen, babalığın nasıl bir şey olduğunu anlatan sözlerden bazıları:

- Babanın mirasını mı istiyorsun? Bilgisini öğren. Onun parasını hemen harcayabilirsin (Sadi).

- İnsan babasına borçlu olduğu saygıyı, ancak baba olunca duyar (Goethe).

- Üzerinden nice yıllar geçer de babanın kabrine bir uğramazsın. Sen baban için ne hayır ettin ki, oğlundan da onu umuyorsun (Sadi).

EN GÜZEL HEDİYE ÇİÇEK

Bütün hayatlarını çocuklarına adayan babalar, yılın bir gününde, sizin armağanınızı bekliyor. Bu seçtiğiniz bir armağan da olabilir, sıcacık bir teşekkür de...

Bu özel gün için hediyelik eşya mağazaları günlerdir hazırlanıyor. Babaların seveceği gömlekler, kravatlar, giysiler, parfümler hobilerine göre, olta takımları, evlerinde boş zamanlarında her zaman severek yaptıkları tamirat işlerinde kullanacakları alet takımları, müzik dinlemekten zevk alan babalara sevdikleri albümler, akla gelebilecek her şey onlar için mağazalarda bekliyor. Hatta bazı mağazalar, bu özel gün için indirimli olarak armağanlar da hazırladı. Özel günler enflasyonu yaşanırken, tıpkı "Sevgililer Günü", "Anneler Günü" gibi giderek bir sektör olan "Babalar Günü" için de pek çok yenilik var.

İNTERNETTE BABALAR GÜNÜ

Bu yeniliklerin en büyüğü, artık insanları birbirine bağlayan sembolik bir otoyol haline gelen internette... İnternet, bu yıl "Babalar Günü" için yeniliklerle dolu. Internette çeşitli yarışmalar ve özel mesaj köşeleri hazırlanırken, "Babalar Günü"nü gazeteler ve radyo istasyonları da unutmadı. Gazete sütunları, babanız için en güzel mesajlara ayrılırken, radyolarda özel programlar da babanız içinistek parçalarınızı bekliyor.

Belki bir gömlek, belki bir olta ama en değerlisi de bir çift güzel söz, babanızın beklediği bu. Çünkü eğer babanız hala hayattaysa şanslısınız, onu unutmayın ve sevindirin.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.