HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Batı cephe açıyor

02.10.2001 00:00:00
"Hiçbir Müslüman terörist değildir, ama saldırıyı yapan tüm teröristler Müslümandı" önermesinden yola çıkan ABD kamuoyu son günlerde Başkan Bush ve diğer devlet yetkililerinin anlamlı uyarılarına rağmen kısmî de olsa islami çevre ve kişilere karşı saldırılarda bulunuyor.

"Medeniyetler Savaşı" "Dinler Çatışması" gibi teoremler üzerinde kafa karıştırıcı yeni yeni senaryolar üretilmeye başlandı bile.

Teröre karşı alınan cephenin karşısına yeni cephe olarak İslam dünyası oturtulmaya çalışılıyor. Uygulamaya sokulan komplo teorileri zamanla ABD eyaletlerinde ve Avrupa sokaklarında kendini gösterdi.

Mahalle camilerinden, sokaktaki esmer tenli ve Arap olması Müslüman olması için yeterli görülen insanlara yapılan saldırılara kadar savaşın alanı genişletiliyor.

Ortaya bir din çatışması kondu. Bu saldırılardan sonra Başkan Bush'un Haçlı Seferi ilan etmesinin ardından "terörün ve teröristin dostu" İtalya'nın Başbakanı Berlusconi'nin İslam dünyası ve Müslümanlar'ı incitici açıklamaları bu senaryoların yeni versiyonları.

Batı, din çatışması olarak medyasında senaryolandırdığı bu gelişmeleri çarpıcı örneklerle süslemeye devam ediyor.

Din çatışmalarının kökü çok eskilere dayanmakla birlikte günümüzde de silüetlerini görüyoruz.

Gelin asıl din çatışmalarına bakalım.

İrlanda'da yüzlerce insanın ölümüne neden olan KatolikProtestan çatışmaları Hıristiyan din savaşlarından başka bir şey değil.

İsrailliler ile Filistinliler arasında Yahudiler'in Ortadoğu hesapları için yaptığı ve halen sürdürdüğü soykırım planları Yahudiler'in dini savaşları değil mi?

Endonezya adalarında Hıristiyan azınlıkların Müslümanlar'a karşı uyguladıkları şiddet farklı bir Hıristiyan din savaşı.

Çeçenistan'da Ruslar'ın, Karadağ'da Ermeniler'in Ortodoksluk adına yaptıkları dini savaşlar değil mi?

BosnaHersek'te Sırplar'ın yaptıkları zulümler, Kosova'da uygulanan toplu kıyımlar din adına yapılmadı mı?

Şaibeli gelişen ve şaibeli devam eden tarihi New York saldırısıyla başlamış gibi sunulan ve İslam kimliğinin hedefe konduğu din savaşları kavramı ve yorumları batının bastırılmış İslam fobisinden başka bir şey değil...

Cevat KIŞLALI
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.