HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Bayrampaşa Cezaevi eşittir 10 yeni cezaevi

27.05.2001 00:00:00
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, cezaevlerinin şehrin ortasında kalmasını doğru bulmadığını belirterek, "Sadece Bayrampaşa Cezaevi'nin kaldırılması için 10 tane yeni cezaevine ihtiyaç var" dedi.

Türk, İstanbul'da ceza infaz kurumları ile tutukevleri yapılabilmesi için arsaya ihtiyaç olduğunu kaydederek, mevcut kurumların tamamen dolu olduğunu söyledi. Bu arsanın basında sık sık yer aldığını anlatan Türk, buranın da bir önceki ormanlık alan gibi cezaevi yapımına uygun olmadığını bildirdi.

Dolgu alan olan arsanın gerek temel, gerekse tünel kazılarak kaçmaların önlenmesi açısından uygun olmadığını kaydeden Türk, arsayı yerinde görmek ve gazetecilere göstermek için burayı incelediğini söyledi. Türk, "İstanbul'un her yeri halkımız için aziz yerler. Hiçbir yerde cezaevi yapılmasını istemiyorlar. Cezaevi yapıldığı zaman tutuklu ve hükümlüler gelecek, ziyaretçileri gelecek, kimse kendi semtine yapılmasını istemiyor" diye konuştu.

Öncelikli ihtiyaç tutukevine

Türkiye'nin en büyük kenti olan İstanbul'da ülke genelindeki suçların yüzde 33'ünün işlendiğine dikkati çeken Türk, İstanbul'da öncelikle tutukevine ihtiyaç olduğunu, zaten yargılamanın da suçun işlendiği yerde yapılması gerektiğini kaydetti.

Halen 2 bin 500 tutuklu ve hükümlünün barındığı Bayrampaşa Cezaevi'nin güvenlik sorunları da bulunduğunu kaydeden Türk, ideal bir cezaevinin 500 kişiyi aşmaması gerektiğini söyledi. Türk, "Sadece Bayrampaşa Cezaevi'nin kaldırılabilmesi için 10 adet yeni cezaevine ihtiyaç

var" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.