HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Bergamalılar ayaklandı

28.05.2001 00:00:00
İzmir'in Bergama ilçesi Ovacık mevkiinde, siyanürle altın işletilmesine karşı mücadele veren Bergamalı köylüler, madende altın üretimine başlanması nedeniyle, sabah saatlerinde Çanakkale-İzmir Karayolu'nu trafiğe kapattılar. Bu durum Jandarma ile köylüler arasında gerginliğe sebep oldu.

Çamköy'de, dün saat 05.00'den itibaren toplanan köylüler, Çevre Yürütme Kurulu Başkanı Oktay Konyar'ın öncülüğünde, ellerinde benzin bidonlarıyla, altın madeninin çevresindeki dağlık araziden karayoluna indiler.

Burada oturarak yolu trafiğe kapatan köylülere, jandarma barikat kurarak engel olmaya çalıştı. Ancak tepki nedeniyle tekrar geri çekildi. İzmir İl Jandarma Alay Komutanı Yardımcısı Binbaşı Murat Öztürk ile görüşen Konyar, köylüleri, yolun tek şeride açılması konusunda ikna etti. Ardından itfaiye su sıkarak köylüleri karayolundan uzaklaştırmaya çalıştı. Ancak köylüler taşla karşılık verince, ortam iyice gerginleşti. Karayoluna gelen köylüler oturarak trafiği yeniden kapatmak isteyince, jandarma bu kez cop kullandı ve kalabalığı dağıttı.

Köylüler, yolun alt bölümüne inerek ve zaman zaman taşlar atarak güvenlik güçlerine karşılık verirken, bir süre kapalı kalan Çanakkale-İzmir Karayolu tekrar ulaşıma açıldı. Bu sırada, karayolunda uzun araç konvoyu oluştu. Jandarma, karayolu çevresinde barikat kurarak, köylülerin yola çıkmasını engellemeye çalıştı.

Köylülerin önderliğini yapan Çevre Yürütme Kurulu Başkanı Oktay Konyar ise bir süre sonra jandarma tarafından gözaltına alınarak olay yerinden uzaklaştırıldı. Bu sırada, atılan taşlar nedeniyle başından yararlanan bir astsubay da aynı araçla hastaneye kaldırıldı.Bergamada siyanür karşıtı köylülerin eylemi, gözaltına alınan liderleri Oktay Konyar'ın serbest bırakılması ile sona erdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.