HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Beyaz dosyaları didik didik

03.06.2001 00:00:00
Bazı enerji ihalelerinde yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığına dair iddialar üzerine başlatılan ve "Beyaz Enerji" adı verilen soruşturma kapsamında maliye müfettişleri çalışmalarını Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde sürdürüyor.

Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Talat Şalk'ın talimatıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde bu hafta çalışmaya başlayan maliye müfettişleri için Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nde bir oda tahsis edildi. Maliye Bakanlığı'nda görevli olduğu bildirilen 5 müfettiş, çok sayıda koliye konularak emniyete getirilen belgeleri ve ihale dosyalarını incelemeye aldılar.

Neden Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde çalışıyorlar?

Çalışma kapsamında Savcı Talat Şalk'ın da zaman zaman Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek bilgi aldığı kaydedildi.

Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı'nın soruşturmanın başında görev aldığını belirten bir yetkili, , "Müfettişler niçin Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde çalışıyor?" şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi:

"Sayın Savcı öyle uygun görmüş. Güvenilir ve gözden ırak bir mekan olarak da Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü tercih etmişler. Soruşturmanın polisle bir ilgisi yok. Ankara Emniyet Müdürlüğü sadece bir oda ve telefon tahsis etti. Emniyet personeli çay, kahve ikramı hariç bu soruşturmanın dışında."

Jandarma-polis işbirliği içinde

DGM Savcısı Cengiz Köksal'ın yürüttüğü "Mavi Akım" soruşturmasının polis aracılığıyla yürütülmesine dair her hangi bir talimat almadıklarını da belirten Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden bir yetkili ise, "Jandarma Botaş'ta belge toplanmasına, biz de TEAŞ'ta bazı belgelerin toplanmasına yardım ettik. Soruşturmaya kimin bakacağına Savcı Bey henüz karar vermedi" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.