HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Biz de inandık!

24.10.2005 00:00:00
SON HABER Bir ABD yetkilisi, Irak'ta yakalanması istenen PKK'lılar için "Bunlar ABD kuvvetlerinin bulunmadığı yerlerdeler" dedi.

Irak'taki ABD kuvvetleri, Türkiye tarafından aranan PKK'lılar listesinden bir tek kişiyi yakalayamadı. Bir ABD yetkilisi, "Bunlar, ABD kuvvetlerinin bulunmadığı yerlerdeler" dedi.

Türkiye, geçen ilkbaharda Irak'taki ABD birliklerine dağıtılmak üzere ABD'ye Irak'ta bulundukları bilinen 150 PKK'lıdan oluşan bir liste iletti. Ancak aylarca geçmesine karşın ABD'nin bu listedeki bir tek ismi ele geçiremedi. Bir ABD yetkilisi, konunun "askeri" olduğunu belirterek, yorumda bulunmak istememekle birlikte "Bunlar (PKK'lılar), bizim kuvvetlerimizin bulunmadığı yerlerdeler. ABD kuvvetleri, direnişin olduğu bölgelerdedir" diye konuştu.

Geçen ilkbaharda Irak'taki ABD askeri birliklerine dağıtılan liste 150 isimden oluşuyor. Listenin başında Osman Öcalan'ın adı bulunuyor. Listede ayrıca örgütte bir dönem yöneticilik yaptıktan sonra Öcalan ile birlikte hareket eden Faysal Dunlayıcı, Nizamettin Taş ve Kani Yılmaz'ın yanı sıra, Rıza Altun, İsa Altunsoy, Cemil Bayık, Murat Karayılan gibi isimlere yer verildiği ifade edildi.

Irak'taki PKK'lıların varlığı ve yakalanacak PKK'lıların Türkiye'ye iadesi gibi konular, Ağustos ayı başında Washington'da Türkiye, ABD ve Irak arasında teknik düzeyde yapılan "üçlü toplantı"da ele alınmıştı. Sorun ayrıca, son dönemde Ankara'yı ziyaret eden üst düzey sivil ve askeri ABD yetkilileri ile de görüşülmüştü.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.