HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Bugün 23 Nisan, bayrakları astınız mı?

23.04.2021 00:00:00
'Bugün 23 Nisan, bayrakları astınız mı?' seslendirme dosyası:

23 Nisan 1920 Cuma günüydü ve 101 yıl sonra 23 Nisan yine Cuma gününe denk geldi. Çok şükür, bizler bugün de aynı coşku, heyecan ve gururu yaşıyoruz. 

TBMM'nin açılışının Cuma gününe denk gelmesi tabii ki tesadüf değildi. Bu, Mustafa Kemal'in ve Türk Milletinin dini hassasiyetleri ve imanın göstergesidir. 

23 Nisan günü, Türk milletinin büyük evladı, umudu Mustafa Kemal başta olmak üzere Hacı Bayram Camii ve avlusunu dolduran binlerce kişi heyecan, coşku ve huşu ile namaza durdu. Tek bilek, tek yürek olmuş millet, Allah'a dua etti, O'ndan zafer niyaz etti.

Mustafa Kemal'in etrafında kenetlenmiş binlerce insan, namazdan sonra tekbirlerle, salavatlarla, dualarla İlk Meclis binasına doğru yürüdüler. "Ya İstiklal ya ölüm" kararlılığıyla yürüyen bu inanmış topluluğun önünde hiçbir kuvvetin durması mümkün değildi, öyle de oldu. 

19 Mayıs'ta Samsun'da bağımsızlık ateşini yakan Mustafa Kemal'in, Amasya'dan tüm dünyaya verdiği, "Milletin bağımsızlığını yine Milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" mesajı, 23 Nisan 1920 günü TBMM'nin açılışıyla zirveye taşınmış ve "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" haykırışıyla kendini millet iradesinin üstünde gören hiçbir kişi ve hiçbir kuvvetin tanımayacağı ilan edilmiştir.

Saltanatının endişesine düşen padişah ve avanesinin, işgalci İngiliz karşısında bütün onurunu kaybetmiş halde el pençe divan durduğu günlerde Atatürk'ün verdiği bağımsızlık mücadelesinin tarihte örneğini görmek mümkün değildir.

Gaflet, dalalet ve ihanet içinde, benliğini kaybetmiş, dirayetsiz idarecilerin yaptıkları nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakılan Türk Milletine, vatanını ve bağımsızlığını kazandıran da, Mustafa Kemal'in bu azimli ve kararlı duruşudur. 

Ne yazık ki, her zaman olduğu gibi o gün de Mustafa Kemal'in ve milletin bağımsızlık mücadelesine ve fedakarlıklarına rağmen rahatını bozmak istemeyenler de vardı. 

Hem de bunlardan bazıları bulundukları şehri temsil etmek için vekil seçilerek Ankara'ya gönderilmiş vekillerdi. Onlar, Ankara'ya gelince gördükleri zor şartları bahane edip geri dönmek istediler. Mustafa Kemal bunu öğrenince kürsüye çıktı ve tarihe geçecek şu sözleri söyledi;  

"İşittim ki, bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek memleketlerine dönmek istiyorlarmış. Ben kimseyi zorla milli meclise davet etmedim. Herkes kararında özgürdür, bunlara başkaları da katılabilirler. Ben bu mukaddes davaya inanmış bir insan sıfatı ile buradan bir yere gitmemeye karar verdim. Hatta, hepiniz gidebilirsiniz. Asker Mustafa Kemal mavzerini eline alır, fişeklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağını alır, bu şekilde Elmadağ'ına çıkar, orada tek kurşunum kalana kadar vatanı savunurum. Kurşunlarım bitince de bu aciz vücudumu bayrağıma sarar, düşman kurşunları ile yaralanır, temiz kanımı, mukaddes bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. Ben buna and içtim!..." 

Ne kadar müthiş bir ifade ve iman değil mi? 

Atatürk'ün, bu sözlerinin hepimizin hayatında ve gönül dünyasında vücut bulması temennisiyle 23 Nisan kutlu olsun…

Bugün Bayram… Bayraklarımızı coşku ve gururla asmayı UNUTMAYALIM…

 
İbrahim Fatih Ekici / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.