HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ

Bumin AİHM kararından memnun

02.08.2001 00:00:00
Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Yüksek Mahkeme'nin Refah Partisi'nin (RP) kapatılmasına ilişkin verdiği kararın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından onanmasını memnunlukla karşıladıklarını söyledi. AİHM'nin, RP'nin kapatılmasına ilişkin olarak konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Bumin, bu konunun kendisi tarafından açılmasını doğru bulmadığını belirterek, "Bir yüksek mahkemenin başkanı olarak verdiğimiz kararın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nce, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine de uygun bulunarak, onanmış olmasının tarafımızdan mutlulukla karşılandığını ifade etmek istiyorum.

Demek ki, sözleşmeye aykırılık da söz konusu değil. Çünkü kapatılan siyasi parti ısrarla, oradan, iptal kararı alacağını söylüyordu. Şu halde, verdiğimiz karar, yalnız Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'na değil, aynı zamanda ki, biz onu gözetmiştik Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygundur" diye konuştu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.