HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Büyük kaçak operasyonu

09.09.2001 00:00:00
Avustralya Deniz Kuvvetleri'ne ait bir geminin, Avustralya'ya giden Endonezya teknesinin yolunu kestiği ve teknede yaklaşık 200 kaçak yakalandığı bildirildi.

Başbakan John Howard, kaçakların dün gece tekneden alınarak, daha önce Norveç kargo gemisi MV Tampa'da yakalanan 433 kaçağı Papua Yeni Gine'ye taşıyan Deniz Kuvvetleri'ne ait HMAS Manoora gemisine yerleştirildiğini söyledi.

Avustralya'nın kuzeybatı kıyısı açığındaki Ashmore adasına doğru giden ve durması yolundaki uyarıları dikkate almayan Endonezya teknesinin önünün uluslararası sularda HMAS Warramunga gemisi tarafından kesildiğini belirten Howard, teknedeki kaçakların nakledildiği HMAS Manoora'nın yoluna devam edeceğini belirtti.

Howard, kaçakların Avustralya karasularında bulunan Ashmore adası ve Christmas adasına varmasını engellemek için Avustralya yasalarını değiştireceğini de söyledi.

Avustralya'nın kuzeybatı kıyısı açığında bulunan Ashmore ve Christmas adaları, her yıl Endonezya'dan Avustralya'ya tekneler dolusukaçakların taşınmasında önemli geçiş noktaları olarak kullanılıyor.

HMAS Manoora gemisinin muhtemelen 10 Eylül Pazartesi günü Papua Yeni Gine'ye varması bekleniyor. Daha sonra kaçaklar sığınma başvurularının değerlendirilmesi için buradan havayoluyla Yeni Zelandave Pasifik Okyanusu'ndaki Nauru adasına nakledilecek.

Çoğu Afgan, Sri Lankalı ve Pakistanlı olan kaçaklar, Hint Okyanusu'nda yolculuk yaptıkları Endonezya bandıralı "KM Palapa 1" adlı teknenin batması sonucu 26 Ağustos'ta Norveç bandıralı kargo gemisi tarafından kurtarılmıştı.

Avustralya'dan sığınma isteyen ve Norveç bandıralı geminin bir süre kontrolünü ele geçiren kaçaklar, Avustralya tarafından kabul edilmemişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.