HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Çiftçiler Gökalp'ı topa tuttu

26.05.2001 00:00:00
Türkiye Ziraat Odaları Birliği 22. Genel Kurulu'nda konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, oda temsilcilerinin tepkileriyle karşılaştı. Konuşma yapmak için kürsüye gelen Gökalp, konuşmasının başından itibaren oda temsilcilerinin tepkileri ve sloganlarıyla karşılaştı. Oda temsilcileri, ürettikleri et, süt ve tarım ürünlerini satamadıklarını belirterek, Bakan Gökalp'e tepkilerini dile getirdiler.

Gökalp, oda temsilcilerinin eleştirileri karşısında Bakanlığı'nın yaptığı uygulamaları anlatmaya çalıştı. Et ve canlı hayvan ithalatını durdurduklarını belirten Gökalp, bir süre önce yapılan Buffalo operasyonunu kastederek, "Bu operasyonların önünde de arkasında da biz varız" diye konuştu.

'Can' tartışması!

Gökalp, oda temsilcilerinin yoğun tepkilerinin sürmesi üzerine, kendisinin de bir çiftçi çocuğu olduğunu söyledi. Gökalp, "Bugün burada seçim olduğu için böyle yapıyorsunuz. Seçim olduktan sonra konuşsaydım böyle olmazdı. Ama siz benim canımsınız" şeklinde konuşurken, bazı delgelerin, "Hiç de canın değiliz" şeklinde tepki göstermesi dikkat çekti.

O da Derviş'e yüklendi

Tarım Bakanı Gökalp ise taban fiyatları nedeniyle kızdığı Devlet Bakanı Kemal Derviş'e ad vermeden sataştı: "Ben de Amerika'da eğitim aldım, ama Türkiye'ye hizmet için hemen döndüm. Bazıları gibi 20-25 yıl orada kalmadım."

Tarımla herkesin ilgilenmesi gerektiğini belirten Gökalp, Derviş'i hedef alan sözlerine "Hilton otelinde kahvaltı yapanlar da tarımla ilgilenmeli" diyerek devam etti. Gökalp, gümrük vergisinin sıfıra indirilmek ve bu konuda bir mektup imzalatılmak istendiğini söyleyip "Ben bu mektubu imzalamayacağım" derken de Derviş'i hedef aldı.

Çiller'in damgası

TZOB'un 22. kongresine damgasını vuran siyasi güçse DYP oldu. Başta Genel Başkan Tansu Çiller olmak üzere DYP tam kadro genel kurula katıldı. Salondaki DYP hakimiyetinin göstergesi, Çiller salona girerken atılan "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganıydı.

Buğday fiyatları

ne olacak?

Bakan Gökalp, gazetecilerin buğday taban fiyatının beklenen enflasyon oranına göre belirlenmesi halinde 155-160 bin arasında değişeceği yönündeki tahminleri hatırlatması üzerine ise, "Biz olaya tarım açısından bakarız. Biz gerçek üretim açısından bakarız, masraflar açısından bakarız. Herhangi bir rakamı kendimize baz alıp, onun üzerinden hesap yapmayız. Biz gerçek rakamlar üzerinden hesap yaparız" ifadelerini kullandı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.