HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 HAZİRAN 2021, PAZAR

Dış politikada öncelikler

18.11.2001 00:00:00
Dostluk kavramı muhatabın türüne göre değişir. Şahsi diyaloglarda muhatabını düşünmek her zaman için tavsiye edilendir. Böylelikle dostluklar daha kuvvetlenir. Ancak söz konusu diyalog devletler arasındaki bir diyalogsa bu defa her devlet kendi menfaatlerini düşünmek zorundadır. Dış politikadaki temel nükte budur. Fakat ne yazık ki, yıllardan beri uyguladığımız dış politik yaklaşımlarımız hep karşı devletlerin yönlendirmesi temelinde vücut bulmuştur. Ülkeyi yönetenler devlet adamı vasfını iyi temsil edememişler, milli menfaatlerimizin gereğini malesef gerçekleştirememişlerdir.

Yıllardan beri Avrupa Devletlerinin ve ABD'nin kazıklarını yemekteyiz. Malesef bunların hiçbirinden de ders çıkartmadığımız ortadadır. Tarih bunun örnekleri ile doludur.

İşte yaşanan son hadise: 11 Eylül olaylarından sonra saldırı Bin Ladin'e fatura edilmiş. Bin Ladin Afganlı olmadığı halde, Afganistan'da bulunması bahane edilerek Afganistan bombalanmaya başlanmış ve Türkiye'nin de savaşa bir şekilde bulaşması için gayret verilmişti. Hükümet Amerikanın çağrısına uyarak Türk askerinin savaşa katılmasını resmen kararlaştırmıştı. Bu karar aynı zamanda uluslararası bir risk alma anlamına da gelmekteydi. Savaşa taraf olan ülke saldırılara da açık ülke anlamına geliyordu.

Yaşanan savaştan dolayı, bizi savaşa taraf yapan müttefik ülke ABD hükümeti "Türkiye'yi ikinci riskli bölge" ilan etti ve 400 bin kişilik turist grubunu içeren turları turistik programından çıkardı. Avrupalı ve ABD'li kruvaziyer operatörlerinin toplam 700 bin kişilik ve 250 milyon dolar tutarındaki bu iptal mandacı zihniyetteki politikacıları çok şaşırtmıştır. Oysa olacağı da bundan başkası değildi.

Yanlışa düşmemek için en önemli nükte idarecinin siyasi kimliğidir. Bakın Bağımsız Türkiye Partisi bu konuda ne diyor.

Siyasetçi fundamantalist değil, dindar olmalıdır.

Siyasetçi şövenist değil, Türk milliyetçisi olmalıdır.

Siyasetçi mandacı değil, milli duruş sahibi olmalıdır.

İşte böyle bir siyasetçinin idaresi hem milletimiz için hem devletimiz için bir kazançtır. Attığı her adımdan, yaptığı her icraatten Allah'a hesap verme bilincinde olan siyasi elbetteki yanlış yapmayacaktır.

Şovenizmin bölücü yaklaşımından uzak olduğu için, milleti bütünüyle kucaklayacaktır.

Dış ilişkilerinde Amerika, Avrupa gibi saplantıları olmadığı için milletimizin ve devletimizin önceliklerini asıl kabul edecektir.

İşte böyle bir politik yaklaşım ülkemizi kısa sürede dünyada lider konuma taşıyacaktır.
 
Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.