HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Doğu Karadeniz maden deryası

23.10.2003 00:00:00
Uzmanlar Doğu Karadeniz'de yüz milyarlarca dolar değerinde, 72 metalik maden, 33 endüstriyel hammadde ve 3 enerji hammadde yatağı bulunduğuna dikkat çektiler

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nde ciddi yer ayırdığı ve seçim programında 658 milyar dolarlık kaynak üreterek kamuoyuna sunduğu yeraltı kaynaklarına ilişkin bilim adamları tebliğler sunmaya başladılar.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Korkmaz, Doğu Karadeniz'in, maden potansiyeliaçısından ülkenin en ilginç ve en önemli bölgesi olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Korkmaz, Doğu Karadeniz'in doğal yapısı, topografyası, iklimi, bitki örtüsünün zenginliği ve çeşitliliğinin yanı sıra jeolojik özelliklere sahip olduğunu belirterek, "Bölge, maden potansiyeli açısından da ülkemizin en ilginç ve en önemli bölgesidir. Bu özelliklere rağmen, Doğu Karadeniz ekonomik gelişme ve kalkınmada istenilen seviyeye henüz ulaşamamıştır" dedi.

Ülkenin doğal kaynaklarından yeterince yararlanılmadığını ifade eden Prof. Dr. Korkmaz, "Bölgede, 72 metalik maden, 33 endüstriyel hammadde ve 3 enerji hammadde yatağı bulunmaktadır. Bu yatakların işletilmesi ve ekonomiye kazandırılması durumunda 20-30 yıllık bir süreçte, bölge ekonomisine 100 milyar doların üzerinde bir katkı sağlanmış olur" diye konuştu.

Prof. Dr. Korkmaz, bölgedeki mermer yataklarının 90 milyar, metal bakır rezervlerinin 4 milyar, çinkonun 2 milyar, altının 500 milyon vegümüşün ise 285 milyon dolar civarında değere sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Doğu Karadeniz'de kıyı ötesinde açık denizde, TPAO ve BP ortaklığında petrol arama çalışmaları sürdürülmektedir. Ümit ediyorum ki araştırmalar sonunda sondajlı arama çalışmalarına geçilir. Bölgesel jeolojik veriler ve denizdeki petrol sızıntılarının varlığı çok ümit vericidir. Karadeniz'de bulunacak petrolün sadece Karadeniz'in değil, ülkemizin kaderini değiştirecek boyutta olduğunu düşünüyorum."

MTA Doğu Karadeniz Bölge Müdürü Arif Sağlam ise ülkelerin kalkınmasında söz sahibi olan sektörler arasında, madencilik sektörünün önemli bir yeri olduğunu kaydederek, "Doğu Karadeniz Bölgesi, içerdiği maden yatakları açısından, dünyanın sayılı maden yatakları bölgelerindendir" şeklinde konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.