HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Ebû Midyen Mağribi

25.06.2001 00:00:00
Ceylan geldi, eskisi gibi bana yaklaşıp beni koklamadı. Kendisine yaklaşmak istediğimde benden uzaklaştı. Beni hoş görmedi. Huysuzlaşıyor, yerinde duramıyordu. Bu ceylanın ve köpeklerin niçin böyle davrandıklarını düşünmeye başladım. Nihayet cebimdeki on dirhemden olduğunu anladım. Sonra Fas'a geri giderek, tanıdığım Endülüslüyü bulup on dirhemi ona verdim. Aynı köyden geçerken, köyün köpekleri bu sefer çıkıp etrafımda dolaşmaya, bana yaklaşmaya başladılar. Yalnız kaldığım yere gelince, ceylan da eskisi gibi yakınlık gösterdi. Önümde hareket ediyor, sanki seviniyor gibi hareketler yapıyordu. Epey müddet orada kaldım. Bir zaman sonra büyük alim ve veli Ebû Ya'zi hazretlerinin haberleri, sözleri, kerametleri, dilden dile nakledilerek bana kadar geldi içimiz muhabbetle doldu. Bazı kimseler ile beraber kendisine gittik. Bizi karşıladı. Yanında ders okumaya başladık ve çok istifade ettik".

Ebû Ya'zi hazretlerinin sohbetlerinde ve ilim meclislerinde bulunan Ebû Midyen Mağribi, zahiri ilimlerde yüksek dereceye ulaştı. Bilhassa hadis, tesfir ilimlerinde ihtisas sahibi oldu. Ayrıca tasavvuf yolunda da ilerledi.

Hocası Ebû Ya'zi hazretleri Ebû Midyen Mağribi'yi çok sever ve fazlası ile yakınlık gösterirdi. Talebeleri arasında ona ayrıca iltifat gösterip diğer talebelerinden üstün tutardı.

Ebû Ya'zi hazretlerinin hizmetinde olgunlaşıp kemale gelen Ebû Midyen Mağribi, ondan izin alarak hacca gitmek istedi. Hocasına ona izin verdi ve; "Yolunun üzerinde bir arslan ile karşılaşırsan ondan korkma! Şayet korkacak olursan ona, Ehl-i beyt-i Resûl hürmetine yolumdan çekil, de!" buyurdu. Hocasının huzûurundan "Peki" deyip ayrılan Ebû Midyen Mağribi, yolda hocasının dediği gibi arslanla karşılaştı. Kendisine tavsiye edilenleri yapınca, arslan ona zarar vermedi.

Ebû Midyen hazretleri hac yolculuğu sırasında bir çok yerlere uğrayıp alimler ile görüştü. Harem-i şerifte Seyyid Abdülkadir-i Geylani hazretleri ile karşılaştı ve sohbetlerinde bulundu. Kendisinden çok hadis-i şerif ve tasavvufun inceliklerini dinledi. Abdülkadir-i Geylani rahmetullahi aleyh kendisine sufilik hırkası giydirdi. Onun yanında nice nur ve sırlara kavuştu. Ebû Midyen Mağribi, Abdülkadir-i Geylani'nin sohbetinde bulunmakla iftihar eder ve onu kendilerinden ilim öğrendiği hocalarının en büyüklerinden sayardı.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.