HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Ebû Türab-ı Nahşebi

29.05.2001 00:00:00
Ebu Cafer Haddad şöyle anlattı: Çölde bir su kuyusunun başında otururken Ebu Türâb-ı Nahşebi beni gördü. On altı günden beri bir şey yememiş ve içememiştim. Bana; "Neden burada oturuyorsun?" dedi. Dedim k: "Ben ilim ile yakînden hangisi bana galip gelirse, ona göre hareket edeceğim diye bekliyordum. Eğer ilim galip gelirse su içeceğim.

"Ey insanlar! Şu üç şeyi seviyorsanız, biliniz ki onlar sizlerin değildir. Nefsinizi ve canınızı seviyorsanız, onlar Allah-ü Teala'nındır. Malınızı seviyorsanız, onlar da varislerinizindir.

Alimlere ve evliyaya karşı çok hürmet gösteren Ebu Türab-i Nahşebi hazretleri buyurdu ki:

"Allah-ü Teala kimi felakete düşürmek isterse, ona alimlerin ve evliyaların aleyhinde bulunma hasletini verir."

"Alim olan, karşısındakinin anlayışına göre konuşur."

Ebu Türâb-ı Nahşebi haramlardan ve şüphelilerden şiddetle kaçınırdı. Bu hususta buyurdu ki:

"Kul bütün gücüyle günahlardan uzaklaştığı zaman, Allah-ü Teala'nın yardımı, ihsanı her tarafını kaplar. Kalbin günahlar ile kararmasının alameti üçtür. Birincisi günah işlemekten korkmamak, ikincisi ibadetlerde gevşeklik, üçüncüsü de vâz ve nasihatların ona tesir etmemesidir."

Hızır aleyhisselamla sık sık görüşen Ebu Türâb-ı Nahşebi, Hızır aleyhisselamla görüşmesini şöyle anlatır: "Bir gün çölde geziyordum. Birine rastladım. Kim olduğunu sordum. Hızır'ım dedi. Sonra bana; "Ebu Türâb! Şimdi Allah-ü Teala'nın sevdiği veli kullarının kalbini düzeltmeye memurum. Bu yolda ilk iş, yok olmak (benliğini öldürmek) ondan sonrası ise kurtulmaktır" dedi.

Ebu Türâb'ın, Cabir bin Abdullah'tan rivayet ettiği hadis-i şerifte Peygamberimiz (sav); "Hastalarınızı yemek için zorlamayın, zira Allah-ü Teala onları yedirir ve içirir" buyurdu.

İbn-i Süfyan'dan (ra) rivayet ettiği hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (sav); "Bir kimse gösteriş ve yaptığını işittirmek isterse, Allah-ü Teala onu teşhir eder. Riya yapanın da, Allah riyasını gösterir" buyurdu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.