HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Elsanatları bir bir yok oluyor

09.10.2001 00:00:00
Van'a özgü el sanatları arasında önemli bir yeri bulunan "Savat gümüş işlemeciliği"nin kaybolan meslekler arasında yerini almaya başladığı bildirildi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Recai Karahan, Van ve yöresindeki savatçı ustalarının sayısının giderek azaldığına işaret etti.

Karahan, şu bilgiyi verdi: "Korunması gereken el sanatlarından olan savat işlemeciliği, kültür varlığı olarak görülüp desteklenirse yaşatılabilir. Ticari kaygı ile yapılan üretimden sonuç alınamadığından ferdi olarak işi yaşatmaya çalışanlar bir süre sonra ekonomik nedenlerle vazgeçmek zorunda kaldılar. Bu nedenle bir kültür varlığı olan savat işlemeciliğinin mutlaka koruma altına alınarak, yaşatılması gerekmektedir.'

Van'daki son savat ustasının ücretin yetersiz olması dolayısıyla Erzurum'a gittiğini kaydeden Karahan, "Yeni ustaların yetişmesi için kurslar açılmalı. Yetişmiş elemana da memur gibi davranmayıp, dolgun ücret verilmesinin savat işlemeciliğinin yaşatılmasında etkili olacağına inanıyorum. Çünkü bu meslek fedakarlık istemektedir" dedi.

Savat işlemeciliğinin yörenin kültür el sanatı ürünü olduğuna inanılarak desteklenmesi gerektiğini belirten Karahan, "Günümüzde savat işlemeciliği mevcut ustaların çevre il ve ilçelere gitmesi nedeniyle can çekişiyor. Koruma altına alınmazsa, kısa zamanda yok olan meslekler arasındaki yerini alması kaçınılmaz olacak" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.