HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Ermeniler Türk Dünyası'nı karıştırıyor

31.07.2001 00:00:00
Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP) Genel Başkanı Ali Kerimov, Türkmenistan'da Ermeni diasporasının etkin rol oynadığını öne sürdü.

Kerimov, yaptığı açıklamada, Aşkabat'ın Hazar'daki enerji kaynaklarının kullanımı konusunda Azerbaycan'a gönderdiği notayı eleştirerek, şöyle devam etti:

"Bir Türk devleti olan Türkmenistan'ın bize karşı attığı adımları teessüfle karşıladım. Türkmenistan hükümeti içinde çok ciddi Ermeni diasporası var ve Ermeniler bu ülkenin dış siyasetinde etkili oluyorlar."

Aşkabat'ın, Azerbaycan'a karşı izlediği siyasetinde Rusya'nın ve Ermenistan'ın çıkarlarını koruduğunu ileri süren Kerimov, Azerbaycan'a yönelen tehditlerin ve yapılan baskıların etkisiz kılınması için öncelikle ülke içinde demokratikleşme sürecinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Türkmenistan, Azerbaycan ile İran arasında krize neden olan Hazar'ın güneyindeki Araz-Alov-Şark yataklarındaki araştırmaların yasadışı olduğunu belirterek, Bakü'ye nota vermişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.