HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Ermenilerden 'Ani' oyunu

10.07.2001 00:00:00
Ermenistan'ın Türkiye'ye yönelik 'ayak oyunlarının' ardı arkası kesilmiyor. Ermeniler, son olarak Kars'taki Ani Harabeleri'ne 100 metre mesafede taşocakları kurdu. Burada patlattıkları dinamitlerle tarihi eserlerin her geçen gün daha fazla tahrip olmasına neden oluyorlar.

Türkiye-Ermenistan sınırındaki Arpaçay'ın böldüğü alan üzerinde bulunan Gürcü, Ermeni ve Türkler başta olmak üzere çok sayıda milletin tarihi eserlerinin bulunduğu Ani Harabeleri, Ermenistan'ın 100 metre ötesinde 2000-2001 yılları arasında açmış olduğu taşocaklarında patlatılan dinamitlerle büyük ölçüde zarar görüyor.

Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, Ermenistan'ın, taşocaklarında dinamit patlatarak Ani'daki tarihi eserlerin yok olması gibi ilkel bir tutum ve davraniş sergilediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim, Kültür ve İletişim Teşkilatı'nın (UNESCO) Ermenistan'a tepki göstererek taşocaklarını mutlaka kapattırması yönünde girişimlerde bulunmasını isteyen Kürkçüoğlu şunları söyledi:

"Ermenistan taşocaklarında dinamitleri patlatmaya devam ederse, burada binlerce yıllık tarihi eserler tamamen yok olacaktır. Bu eserler yok olmadan elimizdeki hazinenin kıymetini bilerek bu dinamitlerin patlatılmasını engellemeliyiz."

Türkiye'yi zor durumda

bırakmak istiyorlar

Ermenistan'ın dinamitleri patlatmakla Türkiye'yi ilerleyen yıllarda zor duruma sokmak istediğine dikkati çeken Kürkçüoğlu, şunları kaydetti:

"Ermeniler, Ani Harabeleri yakınlarında dinamitleri patlatarak kendilerine ait eserler başta olmak üzere diğer eserlerin de yok olmasını istiyorlar. Daha sonra da konuyu uluslararası boyutlara taşıyarak, (Türkler bize ve diğer milletlere ait olan eserleri ortadan kaldırdılar) şeklinde yaygara koparacaklar. Kendi barbarlıklarını, katliamlarda olduğu gibi bizim üzerimize atmak istiyorlar."

Ya biz yapsaydık?

Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkani Prof. Dr. Enver Konukçu ise, Ani kentinin kuruluşunun milattan önceki yıllara dayandığını ve çok sayıda milletin burada kültür izlerinin bulunduğunu söyledi.

Ani'nın, Türkiye sınırlarında bulunmasına rağmen İstanbul gibi uluslararası bir kent olduğunu dile getiren Konukçu, UNESCO'nun Ermenistan'ın taşocaklarında patlattığı dinamitlere karşı sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Konukçu, aynı taşocaklarını Türkiye'nin Ani Harabeleri yakınına kurup dinamit patlatması halinde, tüm dünyanin ayağa kalkacağını ifade ederek, "Ani gibi tarihi bir kenti korumak Türkiye başta olmak üzere tüm dünyanın görevidir. Çünkü burada sadece bize ait eserler yok; Burada çok sayıda ulusa ait eserler yer alıyor" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.