HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Kutsal mekanların hukuku yeniden belirlenmeli

28.05.2021 00:00:00
'Kutsal mekanların hukuku yeniden belirlenmeli' seslendirme dosyası:

Hz. Davut peygamberin emriyle oğlu Hz. Süleyman Peygamber tarafından inşa etilen Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi, Peygamberimizin miraç öncesi durağıdır. Peygamber efendimizin bütün peygamberlere imamlık yaptığı, Peygamberimiz ile Cebrail'in iki rekât namaz kıldığı, ayetlere konu olan kutsal mekânın adıdır Mescid-i Aksa. Onun için Mescid-i Aksa, tüm Müslümanların ortak değeridir.

144 dönüm üzerin inşa edilen Mescid-i Aksa, ırk, dil ayırt etmeksizin yer yüzünde yaşayan bütün Müslümanların maddi ve manevi hukukunun ve hakkının olduğu yerdir. 

Mescid-i Aksa gibi, haccın kabul olması için Arafat dağında vakfeye durmak farz olduğuna göre Arafat Dağı, Mescid-i Harâm, Mescid-i Nebevi de aynı hukuka tabi olmalıdır. Bu seçilmiş mekanlar bütün Müslümanların ortak değerleridir. Yeryüzündeki tüm Müslümanların sorumluluğu, tasarrufu altındadır.

Bu mekanlar hangi ülkenin toprakları içerisinde olursa olsun, sadece o ülkenin tasarrufunda olamaz, olmamalıdır. Bu mekanlar, Müslümanların ortak hareket edecekleri, ortak karar alacakları, hukukunu da beraber koruyacakları kutsal yerlerdir.

Peygamberimiz herhangi bir devletin veya milletin peygamberi değildir, yer yüzündeki bütün Müslümanların peygamberidir. Kur'an-ı Kerim'in emir ve yasakları bir millet veya bir devlet için değil, inanan bütün Müslümanlar içindir ve her Müslüman'ı bağlar. Benim Hac ibadetim için Arafat dağında vakfeye durmam şartsa Arafat dağı sadece bulunduğu ülkenin toprağı değildir ve Arafat dağının korunup kollanması, hukukunun korunup savunulması bütün Müslümanların sorumluluğundadır. Diğer kutsal mekanlar da aynıdır. 

Mescid-i Aksa coğrafi olarak nerde bulunursa bulunsun sorumluluğu ve tasarrufu yeryüzündeki tüm Müslümanlara aittir. Ayrıca hukukunun korunup savunulması bütün Müslümanların sorumluluğundadır.  

Onun için Prof. Dr. Haydar Baş Hocam, Mescid-i Aksa için "yeryüzündeki tüm Müslümanların başkenti olmalıdır, gerçek budur" tespitinde bulunmuşlardı. 

Türkiye başta olmak üzere bölge devletlerinin üzerlerine düşen ne görev varsa onu yerine getirmelidirler. Samimiyet bunu gerektirir. 

Aklın yolu birdir, yapılması gerekenleri sıralayabiliriz.

1- Geçmişten bugüne kadar İsrail ile yapılan ne kadar uluslararası anlaşma varsa hepsini askıya almak. 

2- İsrail'e çok kapsamlı ambargo uygulamak.  

3- Müslüman ülkeler başkentlerine sahip çıkma adına ortak askerî harekât planlamalıdır. Caydırıcı güçlerini göstermelidirler. (Müslümanlar Atatürk'ün hasta yatağında Mescid-i Aksa'ya sahip çıkışından ilham almalıdırlar.)

4- Suriye ile sorun yaşayan devletler bilmelidirler ki arada oluşturulan sorunun kaynağı İsrail'dir. Bu aşamada ivedilikle Suriye devleti ile ilişkiler normalleşme sürecine girmeli ve Suriye'ye destek verilmelidir. 

Bu gerçekler ışığında "Mescid-i Aksa, yeryüzündeki bütün Müslümanların başkenti olduğu ilan edilmelidir. Çözüm bu tespitin altını doldurmaktan geçer tespitinde bulunan BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, siyasal söylemlerinin uygulanması noktasında siyasileri samimiyete davet etmektedir.

Bölgemizin huzuru bu söyleme kulak vermekten geçer. Bizden söylemesi…

 
Harun Kayacı / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.