HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

EVRİMCİLERİN ÇARESİZLİ'İ

11.06.2001 00:00:00
Son Ceviz Kabuğu programında "Yaratılış ve Evrim" konusu masaya yatırılırken, Yaratıcı'nın varlığının bilimsel delilleri bir kez daha gözler önüne serildi. Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Ali Demirsoy, Gazi Üniversitesi'nden Prof. Turan Güven ve Süleyman Demirel Üniversitesi'nden Prof. İsmail Yakıt'ın konuşmacı olarak katıldığı program ilginç tartışmalara sahne oldu.

Geçtiğimiz haftaki Ceviz Kabuğu programına telefonla katılan ve "Allah'a inanan bilim adamı üniversitede barınamaz" diyerek kamuoyunun tepkisini çeken Prof. Ali Demirsoy bu programda geri adım atarak ateist olmadığını ve geçen hafta maksadını aşan cümleler kullandığını söyledi.

Reformist İlahiyatçıdan Şok Sözler

Ceviz Kabuğu programına katılan Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin reformist dekanı Prof. İsmail Yakıt, Kur'an ayetleri hakkında tepki toplayan bazı açıklamalar yaparak İslam'da evrim olduğunu iddia etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalar ise, Prof. Yakıt'ı yalanlıyor. İslam'da evrim inancı olmadığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda bir çok çalışmaya imza attıklarını belirtiyor.

Programa telefonla katılan ilahiyatçılar da, Prof. Yakıt'ın Darwinistlerden daha fazla İslam düşüncesine zarar verdiğini söyleyerek, bu iddiaların bilimle ve İslam diniyle ilişkisi olmadığını ifade ettiler. Gazetemizi telefonla arayarak Prof. Yakıt'a tepki gösteren okuyucular İslam alimlerinden bu konuda gereken cevabı vermesini istediler.

Irkçılığın kökeni

"Allah'a inanan bilim adamını üniversiteden atarım" diyen Demirsoy bu fikirlerinden geri adım atarken Prof. Turan Güven'in yeni iddiaları karşısında neye döndüğünü şaşırdı. 1997 yılında Ankara'da düzenlenen "Türkiye Sorunlarına Çözüm" konferansında çeşitli açıklamalar yapan Demirsoy'un ifadeleri aynen şu şekilde:

"Bana sorarsanız, ben biyolojik bir faşistim, ana karnında dördüncü ayında bu özelikleri gösteren kişileri dışarı almak lazım".

Ateist profesör Demirsoy'un bu hayret uyandıran açıklamalarını gündeme getiren Prof. Turan Güven, Darwinizm'in ideolojik boyutta büyük tehlikeleri beraberinde getirmiş olduğuna dikkat çekti.

Sakat Kızın Demirsoy'a Tepkisi

Demirsoy'un görüşlerinin 1930'larda Nazi Almanya'sında uygulanan vahşetten hiç bir farkı olmadığını söyleyen Prof. Güven, "Prof. Demirsoy ana rahmindeki bebekleri öldürme yetkisini kimden almıştır?" dedi. Sakatlar adına programa e-mail gönderen ve "Ben doğuştan özürlüyüm. Prof. Demirsoy'a göre benim öldürülmem mi gerekiyor?" diyen bir izleyicinin sorusu karşısında Demirsoy bir defa daha şaşkınlık içinde cevap vermekte zorlandı. Sakat gencin, "Kazada kaybettiğiniz çocuğunuzu tekrar geri döndürme imkanınız bulunsaydı benim gibi olmasını mı yoksa ölmesini mi isterdiniz?" sorusuna da cevap veremeyen Demirsoy duygusal anlar yaşadı.

Darwin: "Türkler Henüz

İnsan Değil!"

Programa telefonla katılan Araştırmacı Yazar Ahmet Musaoğlu, Darwin'in bir Türk düşmanı olduğunu ve Türklerin insan ile maymun arası aşağı ırk olduğunu iddia ettiğini söyledi. Musaoğlu, Darwin'in oğlu tarafından kaleme alınan ve Darwin'in hayatının ve mektuplarının derlendiği kitapta yer alan ifadeleri aynen aktardı:

"Avrupa'nın Türkler tarafından işgali bize ne kadar garip geliyor. Avrupa ırkları olarak bilinen medeni ırklar yaşam mücadelesinde Türk barbarlığına karşı galip gelmişlerdir. Dünyanın çok da uzak olmayan bir geleceğine baktığımda, bu tür aşağı ırkların çoğunun batının medenileşmiş yüksek ırklar tarafından elimine edileceğini (yok edileceğini) görüyorum".

Ayrıca Darwinizm'in hem komünizmin, hem de faşizmin sözde bilimsel dayanağı olarak kullanıldığını söyleyen Musaoğlu, bu temelsiz teorinin ırkçılığın da temelini teşkil ettiğini söyledi.

Programa son olarak, oğlu Oktar Babuna'nın ilik nakli için ABD'de bulunan Prof. Cevat Babuna telefonla katıldı. Yeryüzünde herbiri birbirinden karmaşık milyonlarca tür canlı organizmanın kesinlikle tesadüfen oluşamayacağını belirten Babuna, karmaşık hayatı tesadüflerle açıklamaya çalışan evrim düşüncesinin modern bilim karşısında geçerliliğini yitirdiğini söyledi. Prof. Babuna, Türkiye'deki bazı bilim çevrelerinin de bu gerçeği kabullenmeye yanaşmadıklarını ifade etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.