HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Filistin Davası mı vuruldu?

03.10.2001 00:00:00
Filistin Devleti'ne destek geliyordu

New York Times'ın dünkü sayısında yayımlanan haberde, Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Cumhuriyetçi yönetim olarak ilk defa, New York ve Washington'da düzenlenen saldırılar nedeniyle ertelenen BM Genel Kurulu'nda yapacağı konuşmada, Filistin devletinin kurulması fikrine destek verdiklerini açıklamayı planladığını belirtti. Gazete, Bush'un halen Ortadoğu krizinin çözülmesi için çok güçlü bir bildirge yayımlamayı düşündüğü, ancak zamanının henüz kararlaştırmadığını yazdı. Haberde, 11 Eylül'deki saldırıların bir numaralı sorumlusu olarak gösterilen Usame Bin Ladin ve Afganistan'daki Taliban yönetimine karşı Arap ülkelerinin desteğini kazanmaya çalışan Bush yönetiminin, Ortadoğu sorununa müdahale konusuna büyük önem verdiği de kaydedildi.

Ortadoğu'da denge arayışı

Bush yönetiminin Clinton yönetimine göre Arap-İsrail çatışmalarına çözüm bulmak için daha az gayret gösterdiği belirtilen haberde, Powell'ın, Ortadoğu'da Amerika'nın rolünü artırarak, aralarında kapsamlı görüşmelerin de bulunduğu teklifleri taraflara sunmaya hazırlandığı bildirildi.

New York Times, Dışişleri Bakanlığı'ndan bazı yetkililerin Powell'ın tekliflerle ilgili konuşmasını bir an önce, özellikle de ABD'nin Afganistan'a olası askeri operasyonundan önce yapmasını tartıştıklarını da yazdı.

Gazete ayrıca, Amerikalı yetkililerin Ortadoğu'ya yeni bir özel temsilci atanıp atanmaması konusunu görüştüklerini bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.