HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

FP son savunmasını yapacak

15.05.2001 00:00:00
FP yetkilileri, partinin kapatılması istemiyle açılan davada ek iddianameye karşı sözlü savunmalarını bugün yapacak. Anayasa Mahkemesi Heyeti, FP yetkililerinin sözlü savunmasını saat 14.00'de dinlemeye başlayacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, geçtiğimiz hafta sözlü açıklamalarda bulunmuştu.

FP'nin sözlü savunmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Heyeti gerek görürse, davanın raportörü Mehmet Turhan, ek iddianameye ilişkin ek rapor hazırlayacak. Daha sonra Başkan Mustafa Bumin'in belirleyeceği günde dava görüşülmeye başlanacak.

Süreç nasıl işleyecek?

Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 7 Mayıs 1999'da FP'nin, "laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği" ve "kapatılan RP'nin devamı olduğu" gerekçesiyle kapatılması istemiyle dava açmış ve kapatma davasından bir gün önce partisinden istifa eden İstanbul Milletvekili Aydın Menderes dışındaki FP'li milletvekillerinin tümünün milletvekilliklerinin sona erdirilmesini istemişti.

Kanadoğlu'ndan farklı bakış

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da göreve başladıktan sonra, Anayasa Mahkemesi'ne ek iddianame göndererek, FP'nin 1. Olağan Kongresi'ne ilişkin kasetleri delil olarak göstermiş ve FP'nin kapatılan RP'nin devamı olduğu gerekçesiyle kapatılmasını istemişti. Kanadoğlu, FP'nin kurucularına 5 yıl süreyle siyasi yasak getirilmesini, bu kuruculardan milletvekili olan İsmail Alptekin ve Mehmet Özyol'un milletvekilliklerinin sona erdirilmesini istemişti.

Yüksek Mahkeme, 7 Şubat'ta yaptığı toplantıda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun "ek iddianamesini" ana davayla birleştirme kararı vermişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.