HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

GAP'ta umutlar yeşeriyor

03.06.2001 00:00:00
GAP'la birlikte sulamaya açılman ovalarda, 30 bin hektardaki gayri safi üretim değerinin, 32 milyon dolardan, 65.4 milyon dolara yükseldiği açıklandı. Bir zamanlar çatlamış toprakları ve bir damla suya hasret olmasıyla ünlenen Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin en büyük dünyanın sayılı bölgesel kalkınma ve entegre projesi GAP'la birlikte susuzluğa veda etti.

Fırat Nehri'nin suyunu, Atatürk Barajı Gölü'nden dünyanın en uzun ve büyük tünelleriyle Şanlıurfa, Harran ve Akçakale ovalarına taşınmasıyla birlikte bölgenin makus kaderi de değişmeye başladı. Yetkililer, söz konusu ovalarda bir yerine üç ürün alınmaya başlandığını, bunun da bölgenin sosyoekonomik durumunu tamamen değiştirdiğini söylediler.

Ovaların sulamaya açılmasıyla birlikte, gayri safi üretim değerinde ve hektar başına katma değerde önemli artışlar olduğunu belirten yetkililer, "Sulama öncesinde 30 bin hektardaki gayri safi üretim değeri 32 milyon dolarken, aynı miktarda alanın sulanması ile gayri safi üretim değeri yaklaşık 2 kat artarak, 65.4 milyon dolara yükselmiştir. Buna paralel olarak sanayi, ticaret, inşaat, ulaşım, eğitim, sağlık, turizm gibi alanlarda önemli gelişmeler yaşanıyor. Tüm bu gelişmeler bölge insanını zenginleştirdiği gibi, istihdam sorununu çözme açısından da önemli bir yer oluşturuyor" ifadelerine yerverdiler.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.