HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Gelişiyle gelenler ve gidenler

27.04.2021 00:00:00
'Gelişiyle gelenler ve gidenler' seslendirme dosyası:

O geldi diye hayatımıza kimi özellikler, kimi güzellikler geldi.

O geldi diye günler başkalaştı, geceler ise bambaşka hale dönüştü.

Gelişiyle hayat kitabımız hayatımıza daha bir nüfuz eder oldu, tilavetiyle kulaklarımızı, anlamıyla da zihinlerimizi ve gönüllerimizi süslemeye ve beslemeye başladı.

O geldi diye, uyku saatlerimizi, istirahat saatlerimizi değiştirdik, yeme-içme saatlerimizi değiştirdik, gecemizi ve gündüzümüzü onun getirdiği talimatlara göre yeniden düzenledik.

Gelişiyle evimize ve elimize yeniden bir ayar geldi, dilimize yeni bir düzen geldi, halimiz, ahvalimiz daha güzel hallere tebdil olma yoluna girdi, kavlimiz-sözlerimiz daha bir ölçülü olmaya başladı.

Kur'an ayının hayatımıza girmesiyle, bizler de hayat kitabımızın derununa girmeye, derinine dalmaya başladık, dolayısıyla müjdelerle daha sık karşılaşır olduk, içinde yer alan İlahi tembihleri kulaklarımıza küpe yapar olduk:

"Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve hep doğru söz söyleyin ki Allah da işlerinizi ve hallerinizi düzeltsin, günahlarınızı affetsin. Kim Allah'a ve Resulüne itaat ederse, pek büyük bir mutluluk ve başarıya nail olur." (Ahzab: 70-71).

"Kim tevbe eder ve yararlı iş yaparsa bilsin ki onun tövbesi kesinlikle Allah'a ulaşacaktır.

Onlar yalan yere şahitlik etmezler, lüzumsuz şeylere rastladıklarında katılmayıp, onurlu bir şekilde geçip giderler.

Rablerinin âyetleri kendilerine hatırlatıldığında, kulaklarını kapatarak ve gözlerini yumarak onları görmezlikten gelmezler.

Onlar, 'Ey Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler, çocuklar bağışla ve bizi, Allah'a saygılı olanlara önder yap' derler.

İşte onlar, sabrettiklerinden dolayı, cennetin en yüksek dereceleriyle ödüllendirilirler ve orada selâm ve sevgi ile karşılanacaklardır.

Orada ebedî kalırlar. Orası ne güzel bir durak ve ne güzel bir konaktır!" (Furkan: 71-76).

Onun gelişiyle hayatımıza yeni yeni güzellikler gelirken hayatımızda var olan nice kötü alışkanlıklar, nice kınanmış huylar da birer birer silindi gittiler.

Hayat Kitabımıza daha çok vakit ayırınca, kötü huylara, çirkin alışkanlıklara vakit kalmadı zaten.

 
Aziz Karaca / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.