HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Gençler hayal kurabilmeli

07.05.2021 00:00:00
'Gençler hayal kurabilmeli' seslendirme dosyası:

Pazar akşamları Yeni Mesaj TV YouTube kanalında yaptığım 'Eğitim Rehberim' programında uzman konuklarla eğitimin sorunlarını, sınav süreçlerini vb. önemli konuları konuşuyoruz. Canlı yayında izleyicilerimizden gelen soruları cevaplıyor, bize yazdıkları görüşlerini paylaşıyoruz.

Son programın konuğu Rehberlik Uzmanı Harun Polat'tı. 

Harun Hoca ile YKS ve LGS ile ilgili merak edilenleri konuştuk. Sınavlara kalan sürede öğrencilerimizin nasıl bir yol izlemelerinin faydalı olacağının yanı sıra, velilere de önemli tavsiyelerde bulunduk.

Konuğumuzun öğrencilere yaptığı tavsiyelerden biri de, sınava odaklanmalarında ve çalışmalarını başarıya taşıyabilmelerinde ihtiyaçları olan motivasyonlarını arttırmaya büyük katkı sağlayacak olan,30 yaşlarında kendilerini nerede görmek istediklerini hayal etmeleriydi. 

Sınav sürecinin öğrenciler üzerinde oluşturduğu baskı hepinizin malum. 

Bu baskıyı hafifletmede en önemli unsur, öğrencinin hedefini belirlemesi ve motivasyonunu buna göre belirlemesidir. Gelecekte bulunmak istediği yeri hayal eden ve buna göre hedefini belirleyen öğrencilerin, adaletsiz olan sınav sürecinde daha başarılı olduğu bir gerçektir.

Bu önemli tavsiye üzerinde konuştuğumuz dakikalarda bir izleyicimiz, "bu ülkede mi?" yazarak bir yorum gönderdi.

İzleyicimiz, ülkemizin içinde bulunduğu şartlarda gençler nasıl hayal kurabilir demek istiyordu. Gençler hayal kuramıyor, geleceği hakkında düşünemiyor, hatta imkânı olsa ülkeyi terk edeceğini ifade eden gençlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bunlar hepimizin gerçeği ve bizi kahreden hususlar. 

Ancak, bulunduğumuz noktada, mum yakmak yerine karanlığa kötü söz söylemenin kimseye faydası yok. Bütün adaletsizliğine rağmen 'sınav sistemi' var ve öğrencilerimiz ne yazık ki zamanı geldiğinde bu gerçekle yüzleşecekler.

Bize düşen, bugün bütün zorluklara ve haksızlıklara rağmen çocuklarımızın sınavlara gerektiği gibi hazırlanabileceği bir ortam sunmak ve onların motivasyonlarını üst seviyede tutabilecek rehberliği yapmak.

Bu konuda en önemli görev velilerimize düşmektedir. Lütfen bu hususta dikkatli ve öğrencilerimizi doğru şekilde hedeflerine yönlendirecek şekilde davranalım.

Hepimiz eğitimdeki sorunların ve gençlerimizin içinde bulundukları ruh halinin farkındayız. Elbette, sınav sistemi baştan aşağıya yanlış ve çocuklarımızın geleceğine büyük zarar veriyor. 

Şırnak lisesi ile Galatasaray lisesinde aynı eğitimi veremiyor, ama aynı sınava tabi tutuyorsanız bunun hiçbir haklı izahı olamaz. 

Sınav süreci başlı başına bir sorun iken, üniversiteyi bitirdikten sonra da karşılaşılması muhtemel belirsizlikler de gençlerimizi karamsarlığa sevk edebiliyor. Yetmezmiş gibi pandemi sürecinin hayatımıza olumsuz etkileriyle birlikte sanki ilk seçenek karamsarlık gibi karşımıza çıkıyor. 

Gençlerimizin böyle bir karamsarlık içinde çırpınıp durmalarının memlekete ne büyük zararlar vereceğini düşünmek bile istemiyorum. 

Henüz ilkokul-ortaokul yaşlarından başlayarak çocuklarımızın üzerine yüklediğimiz yükün ne kadar ağır olduğunun farkında değil miyiz?

Sınav baskısı çok ağır, gelecek endişesi çok ağır. Bu kötülüğü gençlerimize yapmayalım. Onların mutlu olması, gözlerinin içi gülmesi lazım. 

Gençlerin hayallerini geri verelim…

 
İbrahim Fatih Ekici / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.