HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

GERGİNLİK YOK

22.08.2001 00:00:00
ANAP lideri Yılmaz'ın, partisinin 4 Ağustos'taki kongresinde gündeme taşıdığı 'ulusal güvenlik' tartışması dün MGK'de enikonu masaya yatırıldı. MGK bildirisinde, AB'ye üyelik bağlamında hazırlanan Ulusal Program'da öngörülen önlemlerle örtüşen Anayasa değişikliği önerilerinin olgunlaştırılarak TBMM'den geçmesi temenni edildi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, "Avrupa Birliği'ne üyelik bağlamında hazırlanan Ulusal Program'da öngörülen önlemlerle örtüşen anayasa değişikliği önerilerinin olgunlaştırılarak TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesi temennisinin dile getirildiği belirtildi.

Ülke güvenliğine yönelik yasadışı irticai, bölücü ve yıkıcı faaliyetlerle, organize suç örgütlerine karşı yürütülen mücadele sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin sorunlarının süratle çözümü amacıyla uygulamaya konulan Eylem Planı'nda öngörülen tedbirlerin gerçekleşme durumunun da gözden geçirildiği kaydedildi.

Önce genel konular

Açıklamada, şöyle denildi:

"Toplantıda, geçen bir aylık döneme ait güvenlik ve istihbarat raporları ışığında, ülke güvenliğine yönelik yasadışı irticai, bölücü ve yıkıcı faaliyetlerle, organize suç örgütlerine karşı yürütülen mücadele sonuçları değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin sorunlarının süratle çözümü amacıyla uygulamaya konulan Eylem Planı'nda öngörülen tedbirlerin gerçekleşme durumu da gözden geçirilmiştir.

Sonra dış politika

Toplantıda, ayrıca, dönemin önem arz eden ve Türkiye'nin güvenliğini yakından ilgilendiren dış politik gelişmeler de değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Orta Asya ve Kafkaslar'daki Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerimiz konusunda hazırlanan raporlar görüşülerek bu bölgelerdeki kardeş ülkelerle ilişkilerimizin her alanda daha da ileriye götürülmesi için alınacak tedbirler üzerinde durulmuştur.

Sonunda ulusal güvenlik

Diğer taraftan, toplantıda, bir bölümü Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik bağlamında hazırlanan Ulusal Program'da öngörülen önlemlerle deörtüşen anayasa değişikliği önerilerinin olgunlaştırılarak TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesi temennisi dile getirilmiştir."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.