HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

HACILAR ENDİŞELİ

04.10.2001 00:00:00
Ekonomik krizin hız kesmeden devam etmesi ve ABD'nin Irak'a saldırma ihtimalinin belirmesi, 'kara yolunu' tercih edecek hacı adaylarının kesin kayıt yaptırmalarını engelliyor. Diyanet İşleri Başkanı Yılmaz, kesin kayıtların 10 Ekim'da dolmasına rağmen, 65 bin kişiden, sadece 10 bininin kesin kayıt yaptırdığını açıkladı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, 2002 yılında hacca gitmek için kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan 65 bin kişiden, sadece 10 bininin kesin kayıt yaptırdığını bildirdi.

Yılmaz, bir süre önce yaptığı açıklamanın yanlış yorumlanması üzerine, vatandaşlar arasında haccın iptal edileceği düşüncesinin yaygınlaştığını da söyledi.

Mehmet Nuri Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, 2002 yılında yapılacak hac ibadeti ile ilgili bilgi verdi.

Kayıtlar durma noktasına geldi

"Muhtemel bir savaşta karayoluyla haccın iptal edileceği" şeklindeki açıklamasının yanlış yorumlandığını belirten Yılmaz, daha sonra yaptığı açıklamalara rağmen bu olumsuz havanın devam ettiğini ve hac kayıtlarının durma noktasına geldiğini kaydetti. Dünya kamuoyunun gündemini işgal eden olumsuz havanın, Türkiye'yi,hac seferlerini ve Suudi Arabistan'ı etkilemeyeceğinin görüldüğünü ifade eden Yılmaz, hacı adaylarından, tedirgin olmamalarını ve endişeye kapılmamalarını istedi.

Yılmaz, "Ancak hac seferleriyle ilgili herhangi bir olumsuzluk olmamakla beraber, olası bir durumda kesin kayıt yaptıran hacı adaylarının yatırdıkları paralar, Başkanlığımız ve ilgili seyahat acenteleri tarafından, hiçbir kesinti yapılmadan derhal kendilerine iade edilecektir" diye konuştu.

Kayıtlar 10 Ekim'e kadar

Yılmaz, kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan hacı adaylarının 10 Ekim'e kadar işlemlerini tamamlamaları gerektiğini, aksi takdirde haklarını kaybedeceklerini, bu durumda 15 Ekim Pazartesi gününden itibaren, yedek hacı adaylarının kayıtlarına başlanacağını ifade etti. Yılmaz, kesin kayıt yaptıracak hacı adayları için ek süre tanınmayacağını belirterek, "Hayatında bir defa kutsal toprakları ziyaret etmek için maddi, manevi olarak kendisini hazırlamış vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kayıtlarını zamanında yaptırmalarını tavsiye ediyorum" dedi. Mehmet Nuri Yılmaz, gazetecilerin soruları üzerine, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin haccı etkilemediğini kaydederek, "Etkilemiş olsaydı, 114 bin 500 kişi önkayıt yaptırmazdı" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.