HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Haklı isyan

06.05.2021 00:00:00
'Haklı isyan' seslendirme dosyası:

Kilis Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Şevket Memiler sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada adeta isyan etti.

Şevket Başkan, "Bugün şehrimizde açık tutulan, ulusal zincir marketlerde incelemelerde bulundum, halkın gıda ihtiyaçlarını karşılamak için açılan bu marketlerde, ne yazık ki iğneden ipliğe her şey satılıyor.

Memleketimizi idare eden sayın yetkililerimizden ricam, bu marketlerde kendilerinin de inceleme yapmaları ve bize hak vermelidir.

Gittikleri zaman görecekler ki, sadece gıda maddesi satması gereken bu marketler gıda dışında birçok ürünün satıldığını göreceklerdir.

Küçük esnafı evine hapsederek, memleketin her bir köşe başını tutan bu zincir marketlere her türlü izni ve kolaylığı sağlamak hangi vicdana sığmaktadır?

Benim esnafım bir yıl boyunca, bayram gelsin alış-veriş olsun, ticaret olsun kredimizi, borcumuzu, dükkân kiramızı, ödeyeyim diye beklerken, yapılan bu haksız uygulama nedeniyle tam bir hayal kırıklığına uğramıştır.

Her şeye rağmen esnafımız, şeriatın kestiği parmak acımaz, devletimiz için üzerimize düşeni yapmamız gerekir diyerek, dükkânını kilitleyip evine gitmiştir.

Bu zincir marketlerde, sadece insanların günlük gıda tüketimlerini satması ve diğer ürünleri satmaması gerekmektedir.

Bizleri yöneten devlet büyüklerimizden ricamız, küçük esnafın son çırpınışlarını görmesi ve gereğini yapmasıdır. Aksi halde birçok küçük esnaf iflas ederek, işsizler ordusuna katılacak, birçok aile dağılacak, birçok masum çocuk zorluklarla büyüyecektir.

Lütfen küçük esnafımızı koruyalım" demiştir.

Başkanımızın feryadına hak vermemek mümkün değil, çünkü her yapılan işte hak, hukuk ve adalet aranmalıdır.

Ülke için bir çile çekilecekse, zira çekiliyor, bu çekilen çileye, yukardan aşağıya herkesin gücü nispetince omuz vermesi gerekmektedir.

Zira toplumun huzuru bütün bireylerin huzurlu olmasına bağlıdır.

Bir kesim krizi fırsat çevirerek zenginliğine zenginlik katarken, diğer kesim borç altında geçim derdine düşmüşse, o toplumda kesinlikle huzur olmaz.

Devleti idare edenlerin, bu marketlerin parayı tekelleştirmesine müsaade etmemeleri gerekir. O ilde kazanılan paraların o ilin piyasasında dönmesi için bu marketlere belli kriter ve kısıtlama konması lazımdır.

Bu yapılmadığı zaman, para belli ellerde toplanacak, gelir dağılımı bozulacak, vahşi kapitalizm, tüm küçük esnafı bitirecektir.

Ne diyelim, ülkemizde Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş liderliğinde, ebedi Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin uygulandığı yılları görmek dileğiyle.

 
Alaiddin Özkar / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.