HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Hariri raporu tartışılıyor

24.10.2005 00:00:00
BM'nin öldürülen Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri'yle ilgili yayınladığı rapor, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Birleşmiş Milletler'in, öldürülen Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri'yle ilgili yayınladığı rapor, tartışmaları da beraberinde getirdi. Suriye raporun varsayımlara dayandığını belirtiyor

Suikastın, Suriye ve Lübnan gizli servislerinin bilgisi olmadan gerçekleşemeyeceğini iddia eden rapor, Lübnan tarafından olumlu bulunurken, Şam yönetimi varsayımlara dayandığı ve haksız yere suçlandığı gerekçesiyle eleştirdi. Öte yandan raporun bulgularından yola çıkan Lübnan polisi, bir kişiyi gözaltına aldı.Alman savcı Detlev Mehlis tarafından kaleme alınan ve Suriye ile Lübnan istihbaratının suçlandığı Hariri raporuyla ilgili tartışmalar sürüyor.Uluslararası mahkeme önerisiABD yönetiminin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırmasının ardından rapora Lübnan ve Suriye'den farklı tepkiler geldi. Hariri'nin oğlu Saad Hariri, suikaste karışanların cezalandırılması için uluslararası bir mahkeme kurulmasını istedi. Lübnan kabinesi de raporu görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Enformasyon Bakanı Gazi Aridi, raporun oldukça profesyonelce hazırlandığını ve gerçeği bulma yönünde ilk adım olduğunu söyledi. Aridi, soruşturmanın Lübnan'ın Şam ile olan ilişkilerini etkilemeyeceğini de söyledi. Şam raporu reddettiSuriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Arnus ise, Şam yönetiminin BM raporunu reddettiğini açıkladı. "Rapor varsayımlara dayanıyor" diyen Suriye Dışişleri Bakanlığı danışmanlarından Riyad El Davudi de, "Suriye'nin BM kararlarına bağlı kalacağını" belirterek, "Uluslararası toplumla işbirliğine devam edeceğiz" dedi.Öte yandan raporun yayınlanmasının ardından Hariri suikastıyla bağlantılı olduğu düşünülen Suriye yanlısı El Ahbaş grubunun üyesi Mahmut Abdülal adlı bir Lübnanlının Beyrut'ta tutuklandığı açıklandı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.