HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 HAZİRAN 2021, CUMARTESİ

Harita kızarıyor ama yüzler kızarmıyor

23.03.2021 00:00:00
'Harita kızarıyor ama yüzler kızarmıyor' seslendirme dosyası:

Malum salgınla mücadelede bir yılı geride bıraktık.

Bitti, bitecek derken, çoğu gitti azı kaldı hayalleri kurarken her gün kıpkırmızı kesilen illere yenileri ekleniyor.

Haritanın günden güne kızarmasına sebep olanların bir miktar yüzleri kızarsaydı ülke haritası kısa zamanda tekrar bu kadar kızarmayacaktı.

Harita kızarıyor ama yüzler kızarmıyor.

Her akşam televizyonlarda yayınlanan pandemi haritasında, lebalep kongrelerin yapıldığı illerin kıpkırmızı halini görüp te kızarmayan yüzlerin, nerede ne zaman ve hangi sebeple kızaracaklarını gerçekten merak ediyoruz.

Göz göre göre, milletin gözüne baka baka attıkları yanlış adımlardan, milletin canına mal olacak cürümlerden ötürü yüzler kızarmadığı için harita kızarmaya devam ediyor.

Harita günden güne kızarıyor ama yüzler zerre kadar bile kızarmıyor.

Yönettikleri ülke insanlarının çöpten ekmek toplayanları, Pazar atıklarından ve artıklarından akşam karanlığında sebze-meyve temin etmeye çalışanları günden güne arttığı halde üç maaşlı, beş maaşlı yüksek bürokratların yüzlerinin kızarmadığı gibi.

Haritanın kızarmasına sebep olanların yüzleri kızarmıyor ama her gün haritanın kızarıklığı artmaya devam ediyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra işsizlikten kıvranan nice gençler, eğitim sırasında kullandıkları kredi borçları yüzünden rahat uyku yüzü göremezken, devlete borcu olan malum ve meşhur müteahhitlerin nice trilyonluk borçlarını silenlerin yüzleri kızarmadığı gibi.

Adıyaman'da dokuz temizlik işçisi alınacağı ilan edilen bir kuruma beş bin şu kadar kişinin müracaat ettiği, bunların binden fazlasının da üniversite mezunu olduğu bu ülkede, hala kameralar karşısına geçip te; "bu ülkede işsizlik yok, iş beğenmemek var, istihdam artıyor ve işsizlik düşüyor" diyenlerin yüzlerinin kızarmadığı gibi.

Yaptıkları yanlış işlerden ötürü, tuttukları yanlış yolda ısrarlarından dolayı haritanın kızarmasına sebep olanların yüzleri, kızaran haritayı seyrederken dahi kızarmıyorsa, vicdanlara etki edebilecek bir aşı çeşidi aramanın zamanı gelmiş demektir.

Pandemi haritası kızarıyor ama yüzler kızarmıyor tıpkı, yoksulluğun, açlığın, sefaletin, hacizlerin, iflasların gırtlaklara kadar dayandığı günümüzde, yönetim katındakilerin her türlü israfta tavan yaptıkları halde yüzlerinin kızarmadığı gibi.

Kararan vicdanları normale döndürecek aşı çalışmalarına derhal başlanmalıdır.

 
Aziz Karaca / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.