HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Hayat-memat meselesi bile olsa…

05.04.2021 00:00:00
'Hayat-memat meselesi bile olsa…' seslendirme dosyası:

Ne olursa olsun, hangi konu, hangi mesele olursa olsun, iktidar sözcülerinin uygun görmediği hiçbir gündemi ısrarla gündemde tutmanın kimseye bir faydası yokmuş.

Etkili ve yetkili cenahın kesin buyrukları böyle.

Peki, mesele, hayat-memat meselesi ise?

Koca bir milletin, kalabalık kitlelerin ölüm-kalım meselesi olsa da mı bu iş böyle olacak?

Neyi, nasıl ne kadar ve ne zamana kadar konuşalım, yazıp-çizelim?

Ne buyurursunuz?

Mesela, bir gecede yüzde on beş fakirleştiğimizi, cebimizdeki bin liranın yüz ellisinin uçup gittiğini hangi dar gelirli, hangi emekli, hangi asgari ücretli ve hangi işi ve aşı olmayan unutabilir?

Bu can yakıcı gerçekleri yazmasak ta, yazılanları okumasak, günden edenleri dinlemesek te, gittiğimiz pazarda, uğradığımız markette, fırın da, kasapta ve manavda karşımıza dağ gibi dikiliyor?

Mesela pandemi meselesini, günden güne kızaran, hatta kıpkırmızı olan Türkiye haritasını ve bu kızarıklığa sebep olan 'lebalep' il kongrelerini artık yazmasak mı?

Aylarca süren lebalep il kongrelerinin ardından Mart sonunda seksen bir vilayetten Ankara'ya çağrılan, yüzlerce otobüsle Başkente taşınan on binlerin, söz konusu hastalıktan birer bohça getirdiklerini ve artırarak seksen bir vilayete bu sefer çuval çuval götürdüklerini unutalım mı?

Unutsak ve de unuttursak söz konusu virüs tarafından da unutulur muyuz acaba?

Virüsün her saniye, her dakika, her gün bizi yokladığı, açıklanan rakamlardan belli.

Ülkeyi yönetenler, salgın hastalık, tepetaklak olan  ekonomi, çığ gibi büyüyen işsizlik, hemen her konuda "kapat gözlerini kimse görmesin" makamında şarkılar-türküler dinlemeyi çok seviyor ama görmemek görünmeyi ortadan kaldırmıyor ki.

Etrafımızda insanlar ölüyor, yoğun bakımlar tıka-basa doluyor, hastaneler neredeyse sizin kongreler gibi "lebalep" olmaya başladı, konuşmasak, durum değişecek mi?

Malum salgın hastalığa karşı tedbir olarak iktidar tarafından ilan edilen ve mutlaka uyulması gereken, uymayanlara ceza kesilen 'maske, mesafe ve temizlik' kurallarının bizzat koyanlar tarafından yüzlerce defa ihlal edildiğini ve bu yüzden haritamızın kıpkırmızı kesildiğini artık konuşmayalım mı?

Mesele hayat-memat meselesi, mesele ölüm-kalım meselesi, mesele can pazarı meselesi ve ne yazık ki sizler bugüne kadar asla umursamadınız.

1 Nisan 2021 itibariyle ülke haritasının aldığı renk, ülke yöneticilerinin salgın karşısındaki hazin görüntüsünü resmetmektedir.

 
Aziz Karaca / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.