HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Hükümet umudunu

17.11.2001 00:00:00
Hurda satışıyla ilgili olarak bir komisyon oluşturuldu. Komisyon Türkiye'nin hurda stokunu belirleyecek. Hurda satışından 75 trilyon lira gelir sağlanması hedefleniyor. Devletin küçültülmesi çerçevesinde hükümet liderlerine ilginç öneriler sunuldu. Bu önerilerden biri hurda satışıyla ilgiliydi. Onay alan bu öneri için şimdiden bir komisyon oluşturuldu. Hurda Komisyonu'nda Hazine Müsteşarlığı'ndan iki, Makina Kimya Enstitüsü'ne bağlı Hurdasan şirketinden üç yönetici yeralıyor. Türkiye genelinde incelemelerine başlayan Komisyon, devlet teşekküllerini gezerek satılabilecek hurda miktarını belirleyecek.

75 trilyonluk gelir hedefi

Hazine yetkililerine göre hurda satışından en az 75 trilyon lira gelir sağlanacak. Türkiye, Ukrayna ve Rusya'dan hurda ithal ediliyor. İthal hurda ağır sanayinde kullanılıyor. Türkiye'deki hurda stokunun ne kadarının sanayi kullanımına sunulabileceğini ve alıcı bulunup bulunamayacağı ise belirsizliğini koruyor. Hurda satışıyla ilgili öneri 7 katrilyon liralık tasarruf paketinde de yeralıyor. Bu konuda IMF'ye de bilgi verildi. Türkiye'nin hurda stoku hurda komisyonunun çalışmalarını tamamlamasının ardından netlik kazanacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.