HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

İnadın bedeli

25.08.2001 00:00:00
Uygulanan ekonomik politikalarla sorunların çözülemeyeceğini daha kaç defa söylemek gerekiyor. Prof. Dr. Haydar Baş Bey, hükümet programı açıklandığı zaman da Sayın Derviş tedbirler paketini açtığı zaman da aynısını söylemişti "Bu programla ekonomik sorunlar aşılamaz" diye.

Niçin başaramazlar, bunu da geniş geniş izah ettiler. Dalgalı kurun Türk lirasını ezeceğini, milletimizin paramıza olan güvenini kaybedeceğini uzun uzun izah ettiler.

Neye rağmen mi? Bu manada tek söylem kendilerine ait olmasına rağmen.

Hatta o günler ve takip eden günlerde hükümet yetkilileri, muhalefet, iş çevreleri, akademik çevreler aynı noktada birleşiyorlardı. Hükümetin programı ile, IMF'nin, Dünya Bankasının tedbirleri ile problemlerin çözüleceğini ifade ediyorlardı.

Nereye kadar, ta ki kafaları taşa çarpıncaya kadar.

Bugün artık dalgalı kurun yanında olanlar, IMF'nin tek çıkış yolu olduğunu ifade edenler çark etmeye başladılar.

Hükümetin başı, Başbakan Ecevit bakın bu konuda ne diyor. Son Bakanlar Kurulu toplantısında dövizdeki artış ve Türk Lirası'ndaki düşüşü 'onur kırıcı' olarak niteliyor ve Devlet Bakanı Kemal Derviş'e, "lütfen gereken neyse biran önce yapın'' diyor.

Bir kez daha hatırlatıyorum. Sayın Ecevit ve Sayın Derviş, gittiğiniz yol yanlıştır. Ve sizin ilminiz sorunları teşhise ve tedaviye yetmemektedir. Şu kadar zaman geçmesine rağmen hala çözüm noktasında bir adım atabilmiş değilsiniz. İstatistiklere hiç bakıyor musunuz? Türk lirasının itibarının nasıl sarsıldığını, Türk lirasından milletin nasıl kaçtığını, piyasalarda geçerli akçenin dolar olduğunu göremiyor musunuz?

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün "Döviz bağımlısı haline gelen Türkiye'nin rüşvet ve yolsuzluk kadar önemli bir hastalığın pençesinde olduğunun farkına varması gerektiğini" söyledi, doğrudur.

Aygün, "Türkiye'nin, bir ayda 4 katrilyon lira bütçe açığı verdiğini" de belirtti. "Aynı paranın doların 40 bin lira yükselmesiyle de yitirildiğini" belirtti, doğrudur.

"Son 6 ayda resmi rakamlara göre 738 bin, gayri resmi rakamlara göre de 1 milyon 500 bin kişinin işini kaybetmelerinin ardında, yüksek faiz ve döviz kuru olgusunun yattığını" da vurguladı. Hepsi doğrudur. Aygün'ün söyledikleri doğrudur. Bu anlamda konuşanların da teşhisi doğrudur.

Ancak çözüm getirmek gerekmektedir. Getirilen çözümlerin mevzi değil geneli kuşatması da gerekmektedir.

Ekonomik sorunların menşeini, yıllar önceden teşhis eden Prof. Dr. Haydar Baş Bey sorunların çözümü konusunda da tezleri olan bir şahsiyettir. Hatta Trabzon'daki miting konuşmasında "bizi dinlesinler 24 saatte problemleri çözeriz" demiştir.

Yapılması gereken sorumluluk sahiplerinin, çözüm peşinde koşanların Prof. Dr. Haydar Baş Beye kulak vermesidir. Onu dinlemesidir, ona danışmasıdır, onun çözümlerini hayata geçirmesi için destek vermesidir.

Bu tarihi bir sorumluluktur.

Unutulmaması gereken, devlet olarak da millet olarak da kaybedilecek zamanımızın kalmadığıdır.
 
Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.