HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Irak hâlâ tehdit

11.09.2001 00:00:00
ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak'ın kimyasal ve biyolojik kitle imha silahı üretme amacının artık çok ciddi bir problem haline geldiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler silah denetçileri tarafından izlenmeyen Irak'ın, kitle imha silahları ve balistik füze teknolojisi kapasitesini artırmak için elinden geleni yaptığını belirten Rumsfeld,Amerikan Fox News televizyonunda katıldığı bir programda, Irak'ın artık bu konularda daha güçlü olduğunu, problemin ise gün geçtikçe büyüdüğünü anlattı.

CIA'nın görüşü

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA tarafından Cuma günü Kongre'ye sunulan bir raporda da Irak'ın, gözlemci yokluğunda, halen biyolojik silahlar üretiyor olabileceği belirtilmişti. CIA raporunda, Irak'ın biyolojik ve kimyasal silahları taşıyacak, L-29 adlı insansız bir hava aracı üzerinde çalıştığı bilgisine de yer verilmişti.

Rumsfeld de, Fox News'taki konuşmasında, "problem özellikle biyolojik silahlarla ilgili. Gelecek on yıl içinde biyolojik silahlar artan şekilde ciddi bir tehlike olacak" dedi.

Irak'ın kapasitesi

ABD Savunma Bakanı, CNN televizyonunda katıldığı bir başka programda da Irak ile ticarete devam eden ülkelerin, Irak lideri Saddam Hüseyin'in, askeri teknolojisini geliştirmesine izin verdiğini ve Irak üzerinde uçuşa yasak bölgeden denetim yapan Amerikan ve İngiliz uçaklarına karşı riski

artırdığını söyledi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.