HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

İslam dünyası!

18.05.2021 00:00:00
'İslam dünyası!' seslendirme dosyası:

İşgalci İsrail'in Gazze ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları devam ediyor. Türk medyası İsrail terörüne geniş yer veriyor haklı olarak.

Ancak haberler yayınlanırken Mescid-i Aksa diye ekrana getirilen bina bu konuda büyük bir cehalet içinde olduğumuzu gösteriyor.

Her yerde Mescid-i Aksa diye Emeviler döneminde yapılan ve Ömer Camii olarak da bilinen sarı kubbeli Kubbett'Üs Sahra gösteriliyor. İsrail'in hedefindeki Mescid-i Aksa ise adının dillerden düşmediği bir dönemde yine gariban.

Sadece bu durum bile İslam dünyasının içinde bulunduğu durumu özetlemek için yeter de artar bile.

İslam dünyası demişken, gerçekten de acınası bir durumdayız.

Bakın önceki gün 57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)  Filistin ve Mescid-i Aksa gündemiyle olağanüstü toplandı.

Toplantıdan çıkan sonuç İslam dünyasının içinde bulunduğu durumu ortaya koyması açısından ibretlikti.

Çıkan karar bir avuç İsrail'in 1.5 milyarlık İslam dünyasının tam ortasında bu katliamları nasıl pervasızca yaptığını açıklayan bir karardı.

Güya İslam İşbirliği Teşkilatı adını taşıyan İTT ne yaptı biliyor musunuz?

İsrail'i kınadı!

Evet… İsrail'i kınadılar. Haklarını yemeyelim bir de İsrail'i BM'ye şikayet ettiler. Ne büyük bir hamle değil mi? Bu şikayet ve kınamadan sonra İsrail'in dizinin bağı çözüldü!

Yazıklar olsun, gerçekten yazıklar olsun!

Şu yeryüzünde gerçek anlamda bir tane İslam ülkesi olsaydı böyle mi olurdu! Hani bir aralar gazete manşetlerini İslam Ordusu Kuruluyor manşetleri süslüyordu, nerede bu İslam ordusu?

Bu arada ülkemizde İsrail protestoları hafifleyerek sürüyor. Camideki hocasından sokaktaki vatandaşına kadar herkes İsrail'i kınama yarışışında. Kınayalım kınamasına da bunun kime ne faydası var?

İsrail'i kınamak yerine bu işgalci devletle ilişkilerimizi gözden geçirsek daha samimi bir adım atmış olmaz mıyız?

Mesela İsrail'in Demir Kubbe adını verdiği hava savunma sisteminin bir parçası olduğu yönündeki iddialar bulunan Malatya Kürecik'te kurulu Radar Üssü'nü bu süreçte kapatsak! Sahi bu üs ne işe yarıyor. Kendi güvenliğimiz için Rusya'dan aldığımız S-400'leri ABD tehditleri yüzünden aktif hale getiremezken bu Kürecik Radar Üssü kim için kuruldu?

Mesela İsrail ile yapılan askeri istihbarat anlaşmaları, ticaret anlaşmaları ne durumda? Bu anlaşmalar İsrail'e gösterdiğimiz büyük(!) tepkiden nasıl etkilendi?

Mesela Filistinleri zamanında Yahudilere toprak satmakla eleştiren bizler Türkiye'de İsrail vatandaşlarına toprak satışı konusunda ne düşünüyoruz. Bu konuda bir yasak veya kısıtlama söz konusu olacak mı?

Mesela Mavi Marmara'ya ne oldu?

Mesela İsrail nasıl OECD oldu, nasıl NATO tatbikatlarına katılma hakkı kazandı?

Bu ve daha pek çok sorunun cevabı apaçık ortada.

Şu da apaçık ortada İslam dünyası denilen dünyadan Filistin'e bir hayır gelmez, acı ama maalesef gerçek bu. O yüzden Mescid-i Aksa hoparlöründen İslam dünyasına, "Ümmetin şerefi çiğneniyor, onurunuz nerede" diye feryad eden hoca efendi nefesini boşuna tüketmesin.

O'nun yardım beklediği İslam dünyası Afganistan'da, Irak'ta, Suriye'de, Libya'da, Yemen'de ABD-İsrail ikilisinin Büyük Ortadoğu Projesi'ndeki görevlerinin bir gereği olarak birbirlerini yemekle meşgul.

Başının çaresine bak Filistin, başının çaresine bak Mescid-i Aksa!

Saygılar…

 
Bayram Coşkun / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.