HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Israil havadan kan kusturuyor

21.10.2003 00:00:00
İsrail'in dün öğle saatinde Gazze şehrinin Elcela Sokağı'na düzenlediği hava saldırısı, Hamas örgütünün iki askeri kanat mensubunun içinde bulunduğu arabayı hedef aldı. Hamas örgütü, iki yetkilisinin anında öldüğünü bildirirken, örgüt, ölenlerden ikisinin Halit el Masri ve İyad Fayez el Hilu olduğunu açıkladı. Öte yandan, saldırıda ölen 3. kişinin de saldırı sonrası yaralılar arasında bulunan 35 yaşındaki Mervan el Katib olduğu bildirildi. İsrail'in sabahki hava saldırısında da Hamas'a ait silah fabrikası bombalandı. İsrail ordusu tarafından yayınlanan bildiride, saldırıda İslami Cihad örgütü üst düzey yetkilisi Abdullah Şami'nin hedef alındığı haberleri yalanlandı.

Bildiride, Şami'nin evinin bombalanan binanın 200 metre uzağında bulunduğu işaret edildi. İsrail ordusu, Hamas'ın askeri kanat mensubu Amar Mustafa'ya ait binada Kassam roketleri, patlayıcı maddeler ve anti tank füzeleri üretildiğini ileri sürdü. Saldırıda Amar Mustafa haricinde 6 kişi daha yaralandı. Yaralanlar arasında 2 ve 3 yaşlarında 2 çocuğun bulunduğu kaydedildi.

İsrail, hava saldırılarının, Pazar günü Gazze'den İsrail şehirlerine fırlatılan sekiz Kassam roketine missilleme olduğunu belirtti. Bu arada, Pazar akşamı Ramallah yakınlarında 3 İsrail askerinin ölümü ve birinin ağır yaralanması ile sonuçlanan silahlı saldırının sorumluluğunu, Filistin lideri Yaser Arafat'ın liderliğindeki Fetih hareketinin askeri kanadı El Aksa Tugayları örgütü üstlendi.

İsrail, Arafat'ı saldırıdan sorumlu tutarken, Arafat'ı sürgüne gönderilmesi konusu yeniden gündeme geldi. İsrailli iki bakan, Tarım Bakanı Yisrael Katz ile Sosyal Refah Bakanı Zevulun Orlev, İsrail radyosuna yaptıkları açıklamalarda, Başbakan Ariel Şaron'dan Arafat'ın sürgüne gönderilmesini taleb etti.

Bu olayla birlikte, Filistin intifadasının 2000 yılının Eylül ayında başlamasından bu yana 2 bin 644 Filistinli hayatını kaybetti. İntifada süresinde İsrail tarafı da 846 kişiyi kaybetti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.