HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Israil'in saldırılarını durdurun

08.08.2001 00:00:00
Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, ABD Dışişleri Bakanı'na gönderdiği bir mektupla İsrail'in saldırılarının durdurulmasını istedi. BM Genel Sekreteri Annan da İsrail'i uyardı

Filistin lideri Yaser Arafat, İsrail ile barış görüşmelerine Filistin adına başkanlık eden Nebil Şaat aracılığıyla ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'a gönderilen bir mektupta, İsrail'in hemen durdurulması için ABD'den yardım istedi.

Şaat'ın imzasını taşıyan mektupta, Arafat'ın ABD'den, İsrail'i ve İsrail Başbakanı Ariel Şaron'u, saldırıları durdurmaya ikna etmesi ve güven artırıcı önlemlerin uygulamaya konulmasında yardımın yanı sıra ABD Başkanı George Bush yönetiminden, Ortadoğu konusunda daha aktif rol oynamasını talep ettiği belirtildi.

Amerikan basınına, mektuba ilişkin açıklamayı yapan ABD'deki Filistin Kurtuluş Örgütü temsilcisi Hasan Abdel Rahman, mektupta Filistin'in, Mitchell raporunun tavsiyelerini yerine getirmeye hazır olduğunun anlatıldığını söyledi.

Mitchell raporu, belli bir dönem sürdürülen ateşkesin ardından, Batı Şeria ve Gazze'de Yahudi yerleşiminin durdurulması gibi güven artırıcı önlemlerin alınmasını öneriyor.

Ancak Rahman açıklamasında, "tam anlamıyla sakin bir dönemin gelmesini beklemek, içinde bulunulan koşullarda hiç gerçekçi değil" dedi.

Memleketi Texas'ta tatilde bulunan ABD Başkanı George Bush'un sözcüsü Sean McCormack, açıklamasında, "biz, her iki tarafı da şiddete son vermeye davet ediyoruz ve ilerlemenin tek yolunun bu olduğunu görüyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher da "biz, her iki tarafı da Mitchell komisyonunun raporunu uygulamada önderlik etmeye çağırıyoruz" dedi.

Boucher, "daima, bu konuda daha fazla ne yapabileceğimizi konuşuyoruz. Bu süreci nasıl ilerleteceğimizi tartışıyoruz. Ancak hep farkında olduğumuz gerçek şu ki, kararı her iki taraf verecek ve her iki taraf için de geçerli güvenlik işbirliğini kuracak" ifadelerini kullandı.

Annan İsrail'i uyardı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail'i bir kez daha uyararak, Filistinlileri hedef alan bireysel şiddet politikasına son vermesini istedi.

Annan, sözcüsü tarafından okunan bildiride, taraflar arasında yaşanan gerginliğin ve İsrail'in izlediği politikanın kendisini derinden rahatsız ettiğini belirtti, İsrail'in, uluslararası yasalaları çiğnediğini kaydetti.

Bildiride, "İsrail'in bu tutumu sadece, zaten gergin durumdaki bölgeyi daha da alevlendirir" denildi ve Annan'ın, İsrail'in bu tutumunu sona erdirmesi isteği dile getirildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.