HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

İstanbul'un 3 sorunu

31.05.2001 00:00:00
Kartal'da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi'nde düzenlenen huzur toplantısında konuşan Abanoz, İstanbul'da "çete" diye bir sorun kalmadığını belirterek, son 10 ayda, 90 civarındaki "çete olarak geçinen" gruba karşı düzenlenen operasyonlarda, bunların büyük kısmının yakalanarak tutuklandığını bildirdi. Abanoz, operasyonlarda 500-600 civarında silahın da ele geçirildiğini söyledi. Abanoz, şöyle devam etti: "İstanbul'un üç temel sorunu var; kapkaççılık, oto hırsızlığı ve sokak çocukları. İstanbul'da günde ortalama 20 kapkaç olayı yaşanırken, son 24 saatte İstanbul'da 22 kapkaç olmuş. Oto hırsızlığında da son aylarda yüzde 100'e yakın bir artış var. Oto hırsızlığı günde ortalama 40 olayla devam ederken, son 24 saatte 38 oto çalınmış.

Son önemli konu da, vatandaşların özellikle geceleri karşılaşmaktan korktukları sokak çocukları. Polisle birlikte, birçok kamu kuruluşu ve sivil toplum örgütünün bu konudaki çalışmaları işbirliği içinde sürüyor. İnanıyorum ki, yüksek finans kaynağı bulunursa, onları topluma kazandırmak için rehabilitasyon ve tedavi merkezleri kurulursa bu sorun da çözülür."

Yaklaşık 12 milyon nüfuslu İstanbul'da 27 bin polisin görev yaptığını, ancak bu sayının yetersiz olduğunu vurgulayan Abanoz, İstanbul'da en az 60 bin polisin görev yapması gerektiğini kaydetti. Abanoz, Avrupa Birliği'ne aday olan Türkiye'nin ekonomik kalkınma ve demokratikleşme sürecinin önüne, kendi çıkarları için engel koymaya çalışan bazı grupların olduğunu ifade ederek, "Bunlar zaman zaman hortumcu, tahsilatçı olarak karşımıza çıkıyor. Bunlarla da, yani soygun düzeniyle de mücadele ediyoruz" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.