HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

İşte yirmi yıllık fotoğrafınız

07.05.2021 00:00:00
'İşte yirmi yıllık fotoğrafınız' seslendirme dosyası:

Yirmi yılın sonunda oluşturup ortaya koyduğunuz, gözlerin gördüğü, zihinlerin algılayıp hatırladığı fotoğrafın çizgileri, renkleri ve derinlikleri söylemlerinizden ve eylemlerinizden oluşmaktadır.

İnsanlar, kalabalık kitleler zaman zaman gözlerini kapayıp, mevcut iktidarın yirmi yılını hatırlamaya çalıştığında, zihinlerde yer edenleri ve akılda kalanları bir bir yokladığında üç aşağı beş yukarı, aşağı-yukarı manzara şudur:

Görünürde bir takım işler yapılmış, bayındırlık anlamında ve alanında, yeni yeni köprüler, yollar, bölünmüş yollar, hastaneler, havaalanları yapılmış, bütün bunlar kimsenin cebinden beş kuruş çıkmayacak vadiyle yapılmış ama sonunda millete öyle bir fatura çıkmış ki, milletin ağzı tam manasıyla açıkta kalmış.

Yollara, köprülere geçiş garantisi, havaalanlarına uçuş garantisi, hastanelere hasta garantisi verilmiş ki, hayatın gerçekleri ile vaad edilen rakamlar arasında gerçekten korkunç uçurumlar var ve aradaki bu uçurumların yükü de millete yüklenmiş ve milletin ağzı bir kez daha açıkta kalmış, milletin yıllar boyu ödemeye mecbur edildiği faturalar kabardıkça kabarmış.

Durum-vaziyet ve dahi mevcut manzara öyle bir hal almış ki, üç seneden beri emekliye verilen bayram ikramiyesine yapılan yüz liralık zammı en tepedeki ağızdan "müjde" diye ilan etmişsiniz, aynı şekilde memurların maaşlarının bayramdan önce verileceğini de ikinci müjde olarak duyurmuşsunuz.

Tarım ve hayvancılıkla ilgili yapıp ettiklerinizin, ortaya koyduğunuz söylem ve eylemlerinizin semeresini millet kasap vitrinlerinde, çarşıda-pazarda ve market raflarında acı acı seyrediyor.

Bütün bir dünyayı kasıp-kavuran malum pandemi meselesine gelince, onu ne siz sorun ne de ben söyleyeyim, bu meseleyi yönetme açısından karneniz tam bir fiyasko, tam bir felaket.

Her fırsatta, her dakika başı, her adımda millete hatırlattığınız "temizlik, maske, mesafe" kurallarını her adımda, her dakika başı, her icraatınızda çiğnemekten asla çekinmediniz.

Ellişer kişiden, her gün sekiz otobüs dolusu insanımızın vefat ediyor olmasında sizin lebalep kongrelerinizin payından daha büyük bir pay sahibi yoktur herhalde.

Her akşam açıklanan günlük vaka sayısı, yoğun bakımda yatan hasta sayısı ve vefat sayısı ile birlikte insanlar, yüreği yangın yerine dönmüş kitleler sizin tıklım tıklım kongrelerinizi hatırlıyor, hatırlamaya da haklı olarak devam edecekler.

Yirmi yıllık fotoğrafınızın göz ucuyla görüntüsü böyle, biraz daha yakından bakıldığında, detayları incelendiğinde daha nelerin görüleceğini siz daha iyi biliyorsunuz.

Görüntü bu, akıllarda kalanlar böyle, zihinlerdeki algı ne yazık ki bu vaziyette.

Fotoğraf size ait, kızacaksanız önce kendinize kızın.

 
Aziz Karaca / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.